Znamy już laureata tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Został nim Goran Vojnović, autor książki „Moja Jugosławia”. Nagrodę otrzymała również jej tłumaczka – Joanna Pomorska.

Laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” został Goran Vojnović, znakomity słoweński pisarz. To prestiżowe wyróżnienie przyniosła mu książka Moja Jugosławia, opublikowana nakładem Wydawnictwa Akademickiego Sedno. Nagrodę otrzymała również wybitna tłumaczka – Joanna Pomorska – która przełożyła tę powieść na język polski.

Goran Vojnović jest pisarzem, scenarzystą, dziennikarzem, felietonistą. Debiutował zbiorem wierszy Piękny jest ten świat, wydał także trzy powieści i tom felietonów. W Słowenii uznawany jest za jednego z najciekawszych pisarzy średniego pokolenia. Jego książki doczekały się tłumaczeń na wiele języków.

Moja Jugosławia ukazuje proces kształtowania się tożsamości młodego pokolenia tuż przed końcem istnienia Jugosławii i przez pierwszych kilkanaście lat po powstaniu na jej gruzach państw narodowych. Jego przedstawicielem jest Vladan Borojević, syn Słowenki i serbskiego oficera Jugosłowiańskiej Armii Ludowej. Służbowy wyjazd do Belgradu ojca wraz z rodziną i początek wojny w 1991 roku kończą szczęśliwe dzieciństwo bohatera. Ojciec znika z jego życia. Po siedemnastu latach Vladan przypadkowo trafia na jego ślad w internecie (generał Borojević ukrywa się jako zbrodniarz wojenny) i wyrusza do krajów byłej Jugosławii, aby go odnaleźć. Jest to zarazem wędrówka w poszukiwaniu przyczyn poczucia obcości, braku zakorzenienia i odebranej mu niegdyś tożsamości. Vladan zaczyna rozumieć, że rozpad jego rodziny ściśle łączy się z dezintegracją świata, który bezpowrotnie przeminął, i że głęboka dystrofia relacji rodzinnych i społecznych to konsekwencja wojny.

Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus ustanowiono z myślą o wybitnych pisarzach reprezentujących dwadzieścia jeden krajów Europy Środkowej, którzy w swoich książkach podejmują tematy ważne dla współczesności, przybliżają różnorodność i bogactwo innych kultur oraz skłaniają do refleksji. Nagroda ma charakter finansowy – laureat otrzymuje 150 tys. zł. oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano. Jeśli wyróżniona pozycja reprezentuje literaturę zagraniczną, tłumacz dostaje 40 tys. złotych. Wszyscy nominowani pisarze i pisarki otrzymują po 5 tys. złotych.

Trzecim wyróżnionym w tej edycji – w ramach Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej – został rosyjski pisarz Siergiej Lebiediew z powieścią Dzieci Kronosa. Wyróżnienia dokonali czytelnicy na drodze internetowego głosowania. Autor otrzyma zaproszenie do Wrocławia na trzymiesięczne stypendium literackie.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/angelus-2020-dla-gorana-vojnovicia-konrad-gora-i-jakub-pszoniak-laureatami-silesiusa/