Znamy już datę premiery angielskiej wersji „Ksiąg Jakubowych”, jednej z najważniejszych książek Olgi Tokarczuk, polskiej noblistki. W Wielkiej Brytanii książka ukaże się 15 listopada 2021 roku, a w USA – kilka miesięcy później.

15 listopada 2021 w Wielkiej Brytanii ukaże się znakomita powieść Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk, wybitnej polskiej pisarki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Książkę opublikuje wydawnictwo Fitzcarraldo Editions. Autorką tłumaczenia jest Jennifer Croft, która została uhonorowana prestiżowym Bookerem za tłumaczenie innej książki Tokarczuk – Biegunów.

W dzienniku „The Guardian” zwrócono uwagę, że angielskie tłumaczenie ukaże się po siedmiu latach od polskiej premiery dzieła. Będzie to też pierwsza jej książka wydana po angielsku od 2018 roku. „The Guardian” przytacza wypowiedź pisarki. Olga Tokarczuk wyznała, że jest „bardzo szczęśliwa, iż wreszcie, po wielu przygodach i latach oczekiwań”, książka ukaże się w języku angielskim. „Dla kogoś, kto pisze w tak zwanym »mniejszym języku«, publikacja po angielsku jest jak wystrzelenie w kosmos. Gdy to się stanie, praca staje się dostępna wszędzie i praktycznie dla każdego. Mam nadzieję, że w rezultacie moja lokalna, prawdziwa historia osadzona w XVIII wieku stanie się uniwersalną opowieścią o przekraczaniu granic i duchu buntu, który zawsze tli się w ludzkości”.

Z kolei Jennifer Croft dodaje: „Olga była bardzo konkretna, jeśli chodzi o zmysłowe aspekty świata, który przedstawiła, i jak zawsze starannie uwzględniła szczegóły dotyczące jedzenia, ubrań i innych codziennych elementów, które sprawiają, że świat jest światem. Uwielbiałam się o nich uczyć, poznając każdą z dziesiątek ważnych postaci w powieści, których historie były dla mnie tak poruszające i pouczające”

W USA Księgi Jakubowe ukażą się w lutym 2022 roku. Książkę opublikuje wydawnictwo Riverhead.

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,w-listopadzie-ksiegi-jakubowe-olgi-tokarczuk-po-angielsku,6115.html