Wybitni naukowcy z budapesztańskiego Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa dokonali niezwykłego odkrycia. Według nich psy potrafią rozróżnić języki. Gdy słyszą inny język, w ich korze słuchowej zachodzą odmienne reakcje.

Dzięki najnowszym osiągnięciom technicznym oraz medycznym można dokonać niezwykłych odkryć! Naukowcy z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa (ELTE) w Budapeszcie postanowili sprawdzić, czy psy potrafią rozróżniać języki. W tym celu… czytano im książkę. Podczas badań rezonansem magnetycznym stwierdzono, że w korze słuchowej zachodzą odmienne reakcje.

Psom czytano Małego Księcia, najsłynniejszą powieść znakomitego francuskiego Antoine’a de Saint Exupery w języku węgierskim i hiszpańskim. Późniejsze analizy doprowadziły do wniosku, że psy są w stanie odróżniać języki. Grupą naukowców przewodziła Laura V. Cuaya z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa (ELTE), prywatnie właścicielka Kun-kuna. Jak mówi:

– Kilka lat temu przeprowadziłam się z Meksyku na Węgry, aby dołączyć do Laboratorium Neuroetologii Komunikacji na Wydziale Etologii na ELTE w celu prowadzenia badań podoktoranckich. Mój pies Kun-kun był ze mną. Wcześniej tylko z nim rozmawiałam po hiszpańsku, więc zastanawiałam się, czy Kun-kun zauważył, że ludzie w Budapeszcie mówią innym językiem. Wiemy, że ludzie, nawet niemowlęta, zauważają różnicę. Ale może psy się tym nie przejmują. W końcu nie zwracamy uwagi naszych psów na to, jak brzmi dany język. Aby się o tym przekonać, zaprojektowaliśmy badanie obrazowania mózgu.

Osiemnaście psów, w tym jej własnego, nauczono leżeć bez ruchu w trakcie badania rezonansem magnetycznym. Wcześniej każdy z psów słyszał od swojego właściciela tylko jeden język: albo węgierski, albo hiszpański. Wzory reakcji mózgowej na oba języki w korze słuchowej psów różniły się od siebie. Co ciekawe, im starszy był pies, tym łatwiej jego mózg rozróżniał dwa języki.

– Każdy język ma swoją charakterystykę dźwiękową. Wyniki badania pokazują, że psy podczas swego życia coraz lepiej uczą się, jak brzmi język ich właściciela – stwierdził Raul Hernandez-Perez, współautor badania. – To badanie po raz pierwszy wykazało, że mózg innej istoty niż człowiek, potrafi rozróżnić dwa języki. Jednak wciąż nie jest jasne, czy umiejętność odróżniania języków przez psy wynika ze zmian w ich mózgu, spowodowanych słuchaniem człowieka przez tysiące lat, czy podobną zdolnością wykazują się również inne gatunki zwierząt. Konieczne będą dalsze badania.

Warto zauważyć, że w tym eksperymencie dużą rolę odegrały tłumaczenia. Tłumacze po raz kolejny mogą przysłużyć się nauce!

Źródło tekstu i grafiki: https://tvn24.pl/tvnmeteo/nauka/wegry-uniwersytet-loranda-eoetvoesa-mozgi-psow-potrafia-odrozniac-jezyki-badania-5551086