Wiemy już, kto zdobył tegorocznego Bookera. To wybitny szkocki pisarz Douglas Stuart. Tę prestiżową nagrodę zawdzięcza powieści „Shuggie Bain”. Jak się okazuje, już niedługo ta książka ukaże się w polskim tłumaczeniu.

Szkocki pisarz Douglas Stuart został laureatem tegorocznej Nagrody Bookera za znakomitą debiutancką powieść Shuggie Bain. Polscy czytelnicy już niedługo będą mogli się z nią zapoznać – polskie tłumaczenie ukaże się w przyszłym roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Autorem tłumaczenia (z języka angielskiego) jest Krzysztof Cieślik.

Shuggie Bain to książka silnie autobiograficzna. To przejmująca opowieść o chłopcu dorastającym w Glasgow w thatcherowskich latach 80. Mieszka z matką, która walczy z nałogiem alkoholowym. Dlaczego nagrodzono tę pozycję? Margaret Busby, przewodnicząca jury, powiedziała:

Shuggiemu Bainowi przeznaczone jest być klasykiem – poruszającym, wciągającym i zniuansowanym portretem zżytej społeczności, jej przedstawicieli i wartości. Chwytająca za serce historia opowiada o bezwarunkowej miłości między Agnes Bain – popadającą w alkoholizm z powodu trudnych życiowych okoliczności, z którymi musi się mierzyć – i jej najmłodszym synem. Shuggie musi sprostać obowiązkom wykraczającym poza jego wiek, aby uratować matkę przed nią samą, jednocześnie radząc sobie z kiełkującymi uczuciami i pytaniami o własną odmienność. To powieść napisana z wdziękiem i mocą, która wywiera wpływ dzięki wielu emocjonalnym wyrazom i ze współczuciem nakreślonym postaciom. Poetyckość w opisach Douglasa Stuarta i precyzja jego obserwacji rzucają się w oczy: nic się nie marnuje”.

Entuzjastycznie do powieści Stuarta podchodzi również jej tłumacz, Krzysztof Cieślik:

Shuggie Bain oferuje wszystko, co najlepsze w literaturze: świetną fabułę, poruszającą historię, a wreszcie wspaniały język, bardzo literacki, a przy tym bliski robotniczej rzeczywistości Szkocji lat 70. i 80. Z jednej strony to bardzo intymna powieść, z drugiej wnikliwy i czuły obraz Glasgow za thatcheryzmu”.

Po takiej rekomendacji – pozostaje tylko czekać na tłumaczenie!

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/debiutant-douglas-stuart-zostal-laureatem-nagrody-bookera-2020-wiemy-kto-wyda-ksiazke-w-polsce/