Poznaliśmy już tegorocznych laureatów Nagrody Pulitzera! W dziedzinie literatury pięknej zwyciężyła znakomita powieść Colsona Whiteheada „Miedziaki”. To już jego drugi Pulitzer – poprzedniego otrzymał za książkę „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki”.

Rozdano tegoroczne Nagrody Pulitzera. Laureatem w dziedzinie literatury został Colson Whitehead za powieść Miedziaki. To już druga Nagroda Pulitzera w karierze tego wybitnego amerykańskiego pisarza – pierwszą otrzymał w 2017 roku za powieść Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki. Tym samy Whitehead został czwartym w historii pisarzem, którego uhonorowano tą nagrodą dwukrotnie.

Miedziaki określono jako „oszczędne i wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach Jima Crowa, które jest ostatecznie przejmującą opowieścią o ludzkiej wytrwałości, godności i odkupieniu”. Fabuła nawiązuje do prawdziwej historii. Głównym bohaterem jest czarnoskóry nastolatek Elwood Curtis. Przez jeden błąd traci szansę na studia i ląduje w poprawczaku. Ta książka została wydana w Polsce w zeszłym roku nakładem Wydawnictwa Albatros. Autorem tłumaczenia jest Robert Sudół.

Za najlepszą książkę biograficzną w tym roku uznano Sontag: Her Life and Work Benjamina Mosera (poświęconą Susan Sontag). W kategorii „książka historyczna” wygrała pozycja Sweet Taste of Liberty: A True Story of Slavery and Restitution in America W. Caleba McDaniela (jej bohaterką jest Henrietta Wood). Doceniono także Michaela R. Jacksona, twórcę musicalu „A Strange Loop”. Wśród laureatów znalazł się także Jerich Brown z tomikiem The Tradition. Z kolei nagrodą za reportaż uhonorowano dwoje autorów – Anne Boyer (The Undying: Pain, Vulnerability, Mortality, Medicine, Art, Dreams, Data, Exhaustion, Cancer, and Care. Ta pozycja traktuje o kwestiach medycznych i realiach opieki onkologicznej w USA) oraz Grega Grandina (The End of the Myth: From the Frontier to the Border Wall in the Mind of America, reportaż poświęcony amerykańskiemu mitowi nieograniczonej ekspansji).

Nagroda Pulitzera wręczana jest od 1917 roku przez jury związane z Wyższą Szkołą Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Ma charakter finansowy. Laureaci otrzymują świadectwo oraz czek na 15 tysięcy dolarów. Nagroda przydaje uhonorowanym książkom prestiżu, często są one później tłumaczone na wiele języków.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/colson-whitehead-z-druga-nagroda-pulitzera-tym-razem-jury-docenilo-jego-powiesc-miedziaki/