Znamy już laureatów Nagrody Transatlantyk, którą przyznaje się co roku wybitnym
ambasadorom i ambasadorkom literatury polskiej za granicą. W tym roku postanowiono nagrodzić dwoje tłumaczy: Verę Verdiani oraz Abla Murcię.

Po raz dwudziesty przyznano Nagrodę Transatlantyk. To prestiżowe wyróżnienie wręczane przez Instytut Książki. Laureatem może zostać tłumacz, wydawca, krytyk bądź animator życia kulturalnego, który pracuje nad tym, aby zwiększyć obecność polskiej literatury w swoim kraju (na przykład poprzez tłumaczenia książek). Z okazji jubileuszowej edycji po raz pierwszy nagrodzono dwie osoby. To Vera Verdiani i Abel Murcia.

Vera Verdiani to jedna z najbardziej zasłużonych tłumaczek literatury polskiej we Włoszech. Urodziła się i mieszka we Florencji. Tłumaczy na język włoski od blisko siedemdziesięciu lat. jest uznawana za mistrzynię tłumaczenia, a jej praca stanowi punkt odniesienia dla tłumaczy z różnych pokoleń. Tłumaczyła na język włoski wiele dzieł m.in. Witolda Gombrowicza, Ryszarda Kapuścińskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Sławomira Mrożka czy Stanisława Lema. Wśród jej przekładów można także wymienić: Mini wykłady o maksi sprawach Leszka Kołakowskiego, Ponowoczesność jako źródło cierpień Zygmunta Baumana, Chama Elizy Orzeszkowej, Popiół i diament Jerzego Andrzejewskiego, Madame Antoniego Libery czy powieść Weiser Dawidek Pawła Huellego.

Abel Murcia to znakomity i wyjątkowo aktywny tłumacz literatury polskiej na język hiszpański. Z Polską związany jest już od czterdziestu lat. Uczył języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Łódzkim i Warszawskim. Jest także dyrektorem Instytutu Cervantesa w Warszawie (wcześniej był dyrektorem oddziału w Krakowie i w Moskwie). Swoje tłumaczenia wydawał w różnych krajach hiszpańskojęzycznych. Na jego dorobek translatorski składa się m.in. twórczość Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Tadeusza Różewicza, Stanisława Lema. Wydał też antologię przekładów poezji polskiej autorów z roczników 1960-80 (Poesía a contragolpe. Antología de poesía polaca contemporánea). Sam również jest poetą.

Nagroda Transatlantyk ma charakter finansowy i wynosi 10 tys. Euro. Laureat otrzymuje także pamiątkowy dyplom i statuetkę autorstwa Łukasza Kieferlinga.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://booklips.pl/newsy/doceniono-ambasadorow-polskiej-literatury-za-granica-vera-verdiani-i-abel-murcia-z-nagroda-transatlantyk/