Nakładem Wydawnictwa Karakter ukazał się słynny esej Oscara Wilde’a, wybitnego angielskiego pisarza, „Dusza człowieka w socjalizmie”. Przemyślenia autora „Portretu Doriana Graya”, możemy poznać w znakomitym tłumaczeniu Jacka Dehnela.

Dusza człowieka w socjalizmie to głośny esej polityczny, w którym Oscar Wilde – słynny angielski pisarz – przedstawia wizję nowego ustroju, opartego na wolności, humanizmie i sztuce. Kwestionuje on wszelkie formy politycznego, społecznego i ekonomicznego przymusu wobec jednostki, podkreśla potencjał drzemiący w każdym z nas, namawia do życia autentycznego i godnego – a takie najpełniej może się realizować w obszarze kreacji artystycznej. Nie chce schlebiać masowym gustom, broni indywidualizmu. To i z dzisiejszego punktu widzenia bardzo ciekawa lektura.

Trzeba przypomnieć, że ta książka w wersji polskiej po raz pierwszy była wydana pod tytułem Dusza człowieka w epoce socyalizmu w 1908 roku, a autorem ówczesnego tłumaczenia był Leo Belmont.

Teraz mamy do czynienia z nowym tłumaczeniem autorstwa Jacka Dehnela. Ponadto omawiana pozycja została wzbogacona o posłowie dr Cezarego Błaszczyka, które pozwala umieścić tekst w szerszym kontekście historii doktryn politycznych i ukazuje Wilde’a od bardzo interesującej strony.

Warto przypomnieć, że książki razem z kolejnym tłumaczeniem dostają nowe życie – i wielka w tym zasługa tłumaczy!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.karakter.pl/ksiazki/dusza-czlowieka-w-socjalizmie