Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki – jeden z najwybitniejszych i najczęściej nagradzanych polskich poetów – otrzymał prestiżową Międzynarodową Nagrodą Poetycką miasta Münster. Jest drugim – po Zbigniewie Herbercie – polskim poetą, który został uhonorowany tym wyróżnieniem. Doceniono także tłumaczy jego twórczości na język niemiecki.

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, wybitny polski poeta, został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Poetycką przyznawaną przez miasto Münster. To wyróżnienie przyniosła mu książka Norwids Geliebte, na którą składa się 77 wierszy pochodzących głównie z tomu Kochanka Norwida. Na język niemiecki przetłumaczyli je Michael Zdgodzay i Uljana Wolf,

W uzasadnieniu wyboru jury zwróciło uwagę m.in. na charakterystyczne dla twórczości Dyckiego znakomite „wyczucie wybuchowej natury współczesnych procesów społecznych i historycznych w ich głębokim wymiarze”, którym towarzyszy „nieustane poszukiwanie prawdziwej istoty poezji”. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki to drugi – po Zbigniewie Herbercie – polski twórca uhonorowany przez miasto Münster. Warto zauważyć, że jego książki od lat cieszą się wielkim uznaniem wśród niemieckich czytelników. Jego poezję oprócz wymienionych wyżej tłumaczy, przekładała na niemiecki również Doreen Daume.

Podczas ogłoszenia werdyktu jury doceniło również tłumaczenie tej poezji. Podkreślono, że tłumaczom udało się przełożyć te wiersze „z językową pewnością siebie, z nieomylnym wyczuciem gestu, rytmu i barwy oryginału”. Nawet w tłumaczeniu te utwory „nadal zachwycają mocą języka, siłą poetycką i bezkompromisowością formalną”.

Międzynarodowa Nagroda Poetycka miasta Münster przyznawana jest co dwa lata od 1993 roku i ma charakter finansowy. Wygrana wynosi 15 500 Euro i w połowie trafia do autora, a w połowie do tłumaczy.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C789730%2Ceugeniusz-tkaczyszyn-dycki-z-miedzynarodowa-nagroda-poetycka-miasta