26 września już od wielu lat obchodzimy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji w całej Europie ma miejsce wiele interesujących wydarzeń. Przybliżają one języki, ich naturę i znaczenie dla współczesnego świata, zachęcają też do nauki języków.

Jakiego języka się uczysz? Angielskiego? Niemieckiego? Rosyjskiego? A może chińskiego? Myślisz o tym, aby nauczyć się któregoś jeszcze? 26 września Rada Europy tradycyjnie chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych. To święto wielojęzycznej Europy.

Europejski Dzień Języków odbywa się regularnie od 2001 roku i w każdej edycji przyciąga więcej zainteresowanych. Ten dzień to znakomita okazja, aby popularyzować różne języki europejskie i zwrócić uwagę na to, jak ważna jest nauka języków obcych – bez znaczenia na wiek, pochodzenie czy sytuację materialną. Warto przypomnieć, że znajomość wielu języków obcych pomaga w nawiązywaniu nowych kontaktów, ułatwia znalezienie interesującej pracy. Ma też znaczenie ekonomiczne: pozwala na to, aby firmy rozwijały się na skalę międzynarodową. Nie można tu zapominać o wielkiej roli tłumaczeń – Europejski Dzień Języków to święto wszystkich pracujących z językiem – również tłumaczy.

Z okazji Europejskiego Dnia Języków organizuje się wiele atrakcji. W tym roku, z uwagi na panującą sytuację, wydarzenia będą rozgrywać się głównie w przestrzeni internetowej. Warto zobaczyć, co przygotowały instytucje kulturalne czy szkoły językowe w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.eurodesk.pl/eurokalendarz/europejski-dzien-jezykow-obcych