Ewa Małachowska-Pasek i Megan Thomas, dwie wybitne tłumaczki, zostały tegorocznymi laureatkami Found in Translation Award. Tę prestiżową nagrodę przyniosło im tłumaczenie „Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku ogłosiły laureata Found in Translation 2021. Właściwie mowa tu o dwóch laureatkach – Ewie Małachowskiej-Pasek i Megan Thomas. Nagrodę przyniosło im znakomite tłumaczenie na język angielski powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Kariera Nikodema Dyzmy. Książka została opublikowana w zeszłym roku przez Northwestern University Press. Ewa Małachowska-Pasek jest wykładowcą literatury i języków słowiańskich na Uniwersytecie Michigan. Megan Thomas jest tłumaczką. Panie wspólnie przetłumaczyły także książkę Zofii Nałkowskiej – Romans Teresy Hennert.

Miniony rok obfitował w wiele świetnych polskich tytułów wydanych w języku angielskim.
Zakwalifikowane do konkursu utwory to tłumaczenia zarówno polskiej klasyki, jak i literatury współczesnej – od poezji, prozy po prozę niefikcjonalną. Zgłaszane do nagrody tłumaczenia świadczą o wielkim talencie zarówno debiutantów, jak i doświadczonych tłumaczy.

Jury postanowiło nagrodzić tłumaczenie Ewy Małachowskiej-Pasek i Megan Thomas za doskonałe przedstawienie anglojęzycznemu światu uniwersalności powieści Dołęgi-Mostowicza. „Tłumaczkom udało się z imponującą zręcznością językową oraz kreatywnością oddać niezwykle żywy, zróżnicowany i wyrazisty charakter wypowiedzi zarówno narratora, jak i bohaterów. Oddały wielką przysługę anglojęzycznym czytelnikom, przybliżając tak zabawną, inteligentną i uniwersalną powieść” – uzasadnia wybór Madeline Levine, jurorka Found in Translation oraz laureatka nagrody z 2019 roku.

Found in Translation to doroczna nagroda przyznawaną przez Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku autorowi najlepszego w minionym roku kalendarzowym tłumaczenia literatury polskiej na język angielski, który ukazał się w formie książkowej. Laureat otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 16.000 złotych, dyplom oraz miesięczną rezydencję twórczą w Krakowie, fundowaną przez Instytut Książki.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,ewa-malachowska-pasek-oraz-megan-thomas-laureatkami-found-in-translation-award-2021,6236.html