23 czerwca 2021 r. w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie odbędzie się spotkanie dwóch wybitnych tłumaczy i pisarzy. Krzysztof Umiński pracuje nad tłumaczeniem powieści Sorena Gaugera. Obowiązują wejściówki.

Już dziś – 23 czerwca 2021 r. – o godz. 18 w Pałacu Potockich w Krakowie (Rynek Główny 20) odbędzie się spotkanie dwóch pisarzy a zarazem tłumaczy, z których jeden – Krzysztof Umiński – pracuje nad przekładem powieści drugiego – Sorena Gaugera (znakomita Imitacja życia ukaże się niebawem nakładem Korporacji Ha!art). Na przykładzie konkretnego tekstu będą się zastanawiać nad charakterem współpracy między tłumaczem i autorem, relacją między oryginałem a tłumaczeniem, podobieństwami i różnicami między pracą tłumacza i pisarza. Spotkanie poprowadzi Agata Hołobut.

Krzysztof Umiński jest tłumaczeniem literackim z języka francuskiego i angielskiego, a także scenarzystą filmów. Tłumaczył takich autorów, jak Albert Cohen, Mark Danner, Rohinton Mistry i Arundhati Roy; przełożył też kilka francuskich komiksów. Publikował m.in. w „Bluszczu”, „Dwutygodniku” i „Nowych Książkach”. Wkrótce nakładem Wydawnictwa Marginesy ukaże się jego książka Trzy tłumaczki.

Soren Gauger jest kanadyjskim pisarzem i tłumaczem mieszkającym w Polsce od dwudziestu lat. Wśród jego książek można wymienić: Nie to / nie tamto, Rzeczy niewysłowione. W swoim dorobku ma też zbiory opowiadań w języku angielskim: Hymns to Millionaires i Quatre Regards sur l’Enfant Jésus. Tłumaczy prozę dwudziestolecia międzywojennego, a także teksty współczesne. Na język angielski przełożył między innymi książki Witkacego, Brunona Jasieńskiego oraz Jerzego Ficowskiego. Mieszka w Krakowie.

Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią liczba osób mogących wziąć udział w spotkaniu jest ograniczona. Należy pobrać wejściówki ze strony internetowej spotkania (tutaj). Rozmowa będzie transmitowana na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Źródło tekstu i grafiki: https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/tlumacz-i-jego-pisarz-spotkanie-z-krzysztofem-uminskim-i-sorenem-gaugerem-