9 stycznia 2020 r. Nikola Zurovac, ambasador Republiki Serbii, uhonorował Złotym Medalem za Zasługi Grzegorza Łatuszyńskiego, wybitnego slawistę, pisarza i tłumacza. To pierwsze od trzech dekad wyróżnienie dla Polaka przyznane przez prezydenta Serbii.

9 stycznia 2020 r. w Warszawie Grzegorz Łatuszyński, znakomity slawista, tłumacz i pisarz odebrał Złoty Medal Zasługi z rąk ambasadora Republiki Serbii, Nikoli Zurovaca. W ten sposób doceniono jego pracę na rzecz rozwoju porozumienia kulturowego między Polską a Jugosławią, a następnie między Polską i Serbią. To prestiżowe wyróżnienie przyniosły mu także książki – w szczególności dwutomowa Antologia poezji serbskiej 20 wieku, a także kilkanaście autorskich indywidualnych wyborów książkowych poezji najwybitniejszych serbskich poetów, które publikował przez lata w Oficynie Wydawniczej „Agawa” oraz dwutomowa Antologia współczesnej polskiej poezji w języku serbskim (pierwszy tom ukazał się w Serbii w zeszłym roku). To pierwsze od trzydziestu lat wyróżnienie dla Polaka przyznane przez prezydenta Serbii.

Ponadto stwierdzono, że tłumaczenia Grzegorza Łatuszyńskiego oddają charakter i duszę serbskiej poezji, przybliżając polskim czytelnikom jej piękno, wyjątkowość oraz szeroki kontekst historyczno-literacki.

Grzegorz Łatuszyński kształcił się na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracował jako dziennikarz ze „Słowem Powszechnym”, „Życiem Warszawy”, „Nowymi Książkami” czy „Współczesnością”. Przełożył na język chorwacki i język serbski wiersze ponad 130 współczesnych polskich poetów (w tym Wisławy Szymborskiej, Anny Kamieńskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Jarosława Marka Rymkiewicza czy Jana Twardowskiego).

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/pisarz-i-tlumacz-grzegorz-latuszynski-pierwszym-od-30-lat-polakiem-odznaczonym-przez-prezydenta-serbii-zlotym-medalem-za-zaslugi/