Hendrik Lindepuu, wybitny tłumacz literatury polskiej na estoński oraz wydawca – został kolejnym laureatem Nagrody Transatlantyk. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wybitnego ambasadora literatury polskiej za granicą. Laur został wręczony w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie.

Znamy już tegorocznego laureata Nagrody Transatlantyk. Tym razem został nim Hendrik Lindepuu, znakomity tłumacz literatury polskiej na estoński, zajmujący się także wydawaniem książek.

„Ta nagroda to wielki zaszczyt i dla mnie, i dla małej Estonii. To jeden z najważniejszych dni w moim życiu. (…) Przepraszam za moją polszczyznę. Język estoński bardzo się różni od języka polskiego. Nie znam prawie żadnego Estończyka, który mówiłby w jakimś słowiańskim języku. Myślę, że tłumacz polskiej literatury nie musi dobrze mówić po polsku, tłumacz musi dobrze tłumaczyć” – powiedział Hendrik Lindepuu, gdy odbierał nagrodę.

Hendrik Lindepuu ur. w 1958 r. należy do najwybitniejszych tłumaczy przybliżających literaturę polską czytelnikom z zagranicy. W Estonii ukazało się ponad 50 książek, przełożył także 70 sztuk teatralnych. Nie tylko tłumaczy polską literaturę, ale także ją wydaje w oficynie Hendrik Lindepuu Kirjastus (założonej specjalnie w celu promowania polskich książek). Ma w swoim dorobku tłumaczenia takich autorów, jak Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek, Zofia Nałkowska, Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bronka Nowicka, Olga Tokarczuk, Małgorzata Rejmer, Witold Szabłowski, Tadeusz Różewicz czy Marcin Świetlicki. Był wielokrotnie nagradzany za swoją imponującą pracę. Na początku Lindepuu tłumaczył sztuki teatralne. Zainteresował się polskim teatrem i filmem, więc w 1984 roku kupił podręcznik do nauki języka polskiego. Zaczął tłumaczyć już trzy lata później. W 1988 roku odbyła się estońska premiera sztuki Ireneusza Iredyńskiego Żegnaj, Judaszu w jego przekładzie.

Transatlantyk jest prestiżową nagrodą Instytutu Książki, przyznawaną od 2005 roku. Otrzymuje ją wybitny popularyzator polskich książek za granicą. Wśród laureatów mogą się znaleźć wydawcy, tłumacze, krytycy, a także animatorzy życia kulturalnego. Nagroda ma charakter finansowy i wynosi 10.000 Euro. Zwycięzca otrzymuje także statuetkę.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,hendrik-lindepuu-laureatem-nagrody-transatlantyk,3779.html