7736 kilometrów – taka, całkiem spora, odległość dzieli Koreę Południową i Polskę. Ten dystans stara się skrócić Mijin Mok, twórczyni popularnego kanału na YouTubie. Co ma do powiedzenia o Kraju Spokojnego Poranka?

Kultury azjatyckie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wiele osób próbuje je poznać i zrozumieć. Parę miesięcy temu do naszych księgarń trafiła kolejna książka poświęcona Korei Południowej: 7736 kilometrów. Między Koreą Południową a Polską. Jej autorką jest Mijin Mok, znana w przestrzeni internetowej jako „Koreanka”. Na YouTubie w sposób przystępny i zabawny przybliża kulturę swojej ojczyzny.

Jak wygląda koreańskie randkowanie? Co Koreańczyk ma na myśli, krzycząc z angielska: „Fighting!”. Kto w Korei ma „ciężkie usta”? Czym jest uczucie „han” i czy można je znaleźć w takich produkcjach jak „Squid game” i „Parasite”? Co kryje się za pojęciami „gapjil” i „czebol”? Jaki mają one związek z koreańską aferą orzeszkową? W tej znakomitej książce Korea Południowa nie zostaje sprowadzona tylko do K-popu, kimchi czy nowinek technicznych z logo Samsunga!

Mijin Mok – ukończyła filologię polską, marketing kultury oraz nauczanie języka koreańskiego na Hankuk University of Foreign Studies w Seulu. Do Polski przyjechała na chwilę, ale została na dłużej. Od 2019 roku uczy języka koreańskiego na Uniwersytecie Wrocławskim, prowadzi również własną szkołę językową.

Takie pozycje jak 7736 kilometrów. Między Koreą Południową a Polską są świetną propozycją dla osób ciekawych świata. Mogą okazać się ważne również dla tych, którzy chcą się w przyszłości zająć tłumaczeniami z języków azjatyckich. Warto znać nie tylko język, ale i kulturę, w której funkcjonuje.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.otwarte.eu/nowosc/7736-km-pomiedzy-korea-poludniowa-a-polska