Czy znasz niksen? To sztuka życia rodem z Holandii – sztuka zwalniania tempa życia, wręcz „nicnierobienia”. O jej tajnikach opowiada w swojej książce Olga Mecking – pisarka, dziennikarka i tłumaczka.

Ostatnio do naszych księgarń trafiła znakomita książka poświęcona sztuce życia niksen. Chodzi o Niksen. Holenderska sztuka nierobienia niczego autorstwa Olgi Mecking, mieszkającej w Holandii pisarki, dziennikarki i tłumaczki.

Niksen niczego od ciebie nie chce i nic nie wymaga. Aby praktykować tę sztukę, nie musisz nic kupować, katować się dietami czy ustalać planu ćwiczeń. Wystarczy, że zwolnisz, przez jakiś czas dasz sobie prawo do niedziałania. Dzisiejszy świat jest trochę zwariowany – nie korzystamy z wypoczynku, nie dajemy sobie wytchnienia. Dokładamy sobie za to obowiązków, rozrywek, żyjemy szybko, chcemy więcej, a w rezultacie męczymy się coraz bardziej. Brakuje nam oderwania, wyciszenia. W rezultacie często czujemy się wyczerpani i pełni zniechęcenia. Radą na ten stan jest właśnie niksen, czyli holenderska sztuka nicnierobienia.

Duńskie hygge daje wrażenie przytulności podczas siedzenia przy kominku. Szwedzkie lagom oznacza równowagę między odpoczynkiem i zaangażowaniem. Dopiero niksen pomaga zwolnić i nic nie robić. Książka Olgi Mecking to praktyczny przewodnik po zagadnieniu – nie tylko dla tych, którzy chcą zmienić swoje życie, ale także dla osób po prostu zainteresowanych Holandią, holenderską kulturą i filozofią codzienności.

Być może wszyscy powinniśmy korzystać z niksen!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.proszynski.pl/Niksen__Holenderska_sztuka_nierobienia_niczego-p-36617-1-30-.html