Znamy już laureatów Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2020. To Jakub Małecki, pisarz i tłumacz oraz pisarka Susan Fritz.

Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2020 zdobyli Jakub Małecki i Susan Fritz. Przeznaczone jest ono dla pisarzy z Polski i Niemiec, dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej. Jego celem pozostaje doskonalenie sztuki tłumaczenia i pisania w duchu standardów translatorskich i literackich bliskich Albrechtowi Lemppowi, wybitnemu tłumaczowi i popularyzatorowi literatury polskiej w Niemczech. Tworzył on fundamenty nowoczesnego systemu promocji Polski poprzez literaturę. Stypendium upamiętnia jego działalność na polu polsko-niemieckiej wymiany literackiej.

W ramach programu stypendialnego laureaci mają zorganizowany miesięczny pobyt w kraju sąsiada – w Berlinie oraz Krakowie.

Jakub Małecki jest pisarzem i tłumaczem. W swoim dorobku ma 12 książek (m.in. Ślady, Dygot, Rdza). Wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród literackich. Jego książki były tłumaczone na języki: rosyjski, niemiecki, niderlandzki i fiński.

Susanne Fritz jest pisarką. W znakomitej książce Wie kommt der Krieg ins Kind? podąża śladem losów matki po polsko-niemieckiej historii ubiegłego wieku. W swoim kolejnym projekcie prozatorskim Ein zweites Leben będzie poszukiwać fragmentów zapomnianego czy wypartego życia.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,laureaci-stypendium-im-albrechta-lemppa-za-rok-2020-jakub-malecki-i-susanne-fritz-,4907.html