Jane Austen, wybitna angielska pisarka, uwielbiała tosty z serem. Tę i inne kulinarne ciekawostki ze świata autorki „Dumy i uprzedzenia” możemy poznać w „Księdze gospodarstwa” jej przyjaciółki Marthy Lloyd. To coś na kształt książki kucharskiej.

Jane Austen to jedna z najwybitniejszych angielskich pisarek. Jej powieści są tłumaczone i wydawane na nowo, a także ekranizowane czy przerabiane do dziś. Unikatowa „Księga gospodarstwa” Marthy Lloyd pozwala na zerknięcie do świata Jane Austen od innej strony.

„Księgi gospodarstwa” były często prowadzone przez kobiety w XVIII wieku. Zawierały nie tylko przepisy kulinarne, ale też porady medyczne (przepisy na medykamenty domowe). Martha Lloyd prowadziła swoją w latach 1798-1830, gdy mieszkała z Jane Austen, jej siostrą i matką w Chawton, w hrabstwie Hampshire, gdzie powstały wszystkie książki pisarki.

Jak można się dowiedzieć, tosty z serem były jedną z najulubieńszych potraw pisarki (przepis: „zetrzeć ser, posypać nim jajko, dodać łyżeczkę musztardy i odrobinę masła, zapiec na toście”). Ponadto możemy się dowiedzieć, jak przyrządzić białą zupę – tę samą, którą pan Bingley – jeden z bohaterów Dumy i uprzedzenia – obiecał podać podczas balu w Netherfield. W książce znajdują się też przepisy m.in. na miód pitny (ulubiony napój pisarki), znakomity biały sos do gotowanego karpia czy przepis na sos rybny. Znalazło się tu też sporo potraw z kuchni francuskiej.

Księga gospodarstwa Marty Lloyd została sprzedana w 1956 roku i umieszczona na ekspozycji w muzeum w Chawton, gdzie zainteresowała się nią później Julienne Gehrer. Przetestowała wiele z tych przepisów i napisała książkę Dinning with Jane Austen (co z angielskiego można przetłumaczyć jako: „Posiłki z Jane Austen”). Ona też została redaktorką opublikowanego w lipcu faksymilowego wydania Księgi gospodarstwa Marthy Loyd.

Cóż, polskim fanom Jane Austen pozostaje czekać na tłumaczenie. Oby to nie było długie czekanie!

Źródło tekstu i grafiki: https://booklips.pl/ciekawostki/przepis-na-tosty-z-serem-i-nie-tylko-prosto-z-kuchni-jane-austen/