Znamy już tegorocznego laureata Literackiej Nagrody NIKE. Został nim Jerzy Jarniewicz, wybitny poeta, tłumacz i krytyk literacki. To prestiżowe wyróżnienie przyniósł mu tom wierszy „Mondo cane”.

2 września 2022 r. w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której przyznano Nagrodę NIKE, najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w naszym kraju. Zdobył je Jerzy Jarniewicz, znakomity poeta, tłumacz i krytyk literacki za książkę Mondo cane. To szósty w historii nagrody nagrodzony tomik poezji. Z kolei Nagroda Nike publiczności trafiła w ręce Joanny Ostrowskiej za reportaż historyczny Oni. Homoseksualiści w czasach II wojny światowej.

Tom wyreżyserowany przez Jarniewicza zgodnie z regułami gatunku kina mondo cane. Jarniewicz rejestruje prawdziwe odejścia znajomych, zerwania – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te „krańcówki”. Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu.

„Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji, dla tej poezji, która może być kołem ratunkowym. Tej poezji, którą… no ilu z nas czyta poezję? Tylu, ilu było poległych pod Termopilami, chyba niewiele więcej. Może od jutra będzie dzięki tej nagrodzie o 10 procent więcej, do czego namawiam” – powiedział Jarniewicz.

Jerzy Jarniewicz jest filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, poetą, krytykiem literackim i tłumaczem (głównie tłumaczy literaturę anglojęzyczną, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha i Craiga Raine’a).

W finale 26. Nagrody Literackiej Nike znalazły się trzy powieści, biografia, esej, reportaż historyczny i tom poetycki. Laureat otrzymuje gratyfikację finansową w wysokości 100 tys. złotych oraz statuetkę.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1441491%2Cjerzy-jarniewicz-laureatem-nagrody-literackiej-nike.html