Znamy już laureata Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Został nim Jerzy Jarniewicz, wybitny pisarz, poeta, krytyk literacki i tłumacz. W ten sposób doceniono go za całokształt twórczości.

W trakcie uroczystej Gali Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w Monopolis w Łodzi poznaliśmy tegorocznego laureata Nagrody im. Juliana Tuwima. Został nim Jerzy Jarniewicz, znakomity pisarz, poeta, krytyk literacki i tłumacz.

Jerzy Jarniewicz jest filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, poetą, krytykiem literackim i tłumaczem (zajmuje się głównie tłumaczeniami literatury anglojęzycznej, to on przełożył z języka angielskiego m.in. dzieła Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha i Craiga Raine’a). Wyróżnienie ma charakter finansowy i wynosi 50 tys. złotych. Przyznaje je Dom Literatury w Łodzi. Jarniewicz w przemówieniu m.in. podkreślił swoje łódzkie korzenie. To miasto – otwarte i wielokulturowe – miało ogromny wpływ na jego twórczość i na niego samego.

Nagroda im. Juliana Tuwima nawiązuje do przedwojennej tradycji honorowania przez miasto Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Teraz została przyznana po raz dziesiąty. Pozostali nominowani w tej edycji to Michał Witkowski i Renata Lis.

Warto przypomnieć, że Jerzy Jarniewicz kilka miesięcy temu otrzymał najważniejsze polskie wyróżnienie literackie – czyli Literacką Nagrodę NIKE. Przyniosła mu je książka Mondo cane.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://dom-literatury.pl/xvi-festiwal-puls-literatury