Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki, oraz Literarisches Colloquium Berlin przyjmują zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa. Można je nadsyłać do końca lutego 2023 r.

Trwa już nabór zgłoszeń do Stypendium Albrechta Lemppa. Jego celem jest m.in. doskonalenie sztuki tłumaczenia i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich Albrechta Lemppa, wybitnego tłumacza polskich książek na język niemiecki i popularyzatorowi kultury polskiej w Niemczech. Stypendium przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec, a także polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej i niemieckich tłumaczy literatury polskiej. Zgłoszenia można nadsyłać do 28 lutego 2023 r.

Na program stypendialny składają się rokrocznie dwa pobyty w kraju sąsiada – jeden miesiąc w domu gościnnym Literarisches Colloquium Berlin (dla polskiego tłumacza lub pisarza/polskiej tłumaczki lub pisarski) bądź w Krakowie w pokojach Kolegium Tłumaczy Instytutu Książki (dla niemieckiego tłumacza bądź pisarza/niemieckiej tłumaczki lub pisarki). Fundatorzy pokrywają koszty podróży oraz zakwaterowania, a także przekazują stypendium finansowe w wysokości 1200 Euro.

Chętni przesyłają aplikacje w wersji elektronicznej – w języku polskim lub niemieckim – przedstawiając swoje osiągnięcia zawodowe oraz plan pracy. Najbliższy termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 lutego 2023 roku. Termin przyjazdu stypendyści ustalają z fundatorami. Wyniki naboru zostaną ogłoszone na początku kwietnia bieżącego roku.

Kontakt w sprawie Stypendium im. Albrechta Lemppa:

Joanna Czudec, joanna.czudec@sdpz.org, tel. +48 22 338 62 65 (Fundacja współpracy Polsko-Niemieckiej);
Łucja Gawkowska, l.gawkowska@instytutksiazki.pl, tel. +48 12 617 19 25 (Instytut Książki);
Jürgen Jakob Becker, becker@lcb.de, Tel. +49 30 81699625 (Literarisches Colloquium Berlin).

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,zgloszenia-do-stypendium-im-albrechta-lemppa-za-2023-rok,8700.html