To już 11 edycja programu stypendialnego Wyszehradzkich Rezydencji Literackich. To znakomita szansa dla wybitnych tłumaczy literatury, a także pisarzy, poetów, krytyków, eseistów i dziennikarzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Aplikacje można zgłaszać do końca listopada 2021 r.

Ruszył nabór do 11. edycji programu stypendialnego Wyszehradzkich Rezydencji Literackich. Jest skierowany do polskich, czeskich, słowackich i węgierskich tłumaczy, pisarzy, poetów, krytyków, eseistów i dziennikarzy. W zbliżającym się roku 32 Rezydentów Literackich będzie mogło zrealizować własne projekty (książki, tłumaczenia itp.) w czterech Instytucjach Goszczących (Bratysławie, Budapeszcie, Krakowie lub Pradze) w wybranym okresie od 1 maja do 12 czerwca 2022 (Kompaktowa Edycja Wiosenna) lub od 1 września do 30 listopada 2022 (Standardowa Edycja Jesienna). Program ma za zadanie wspierać pracę i mobilność Rezydentów Literackich oraz tworzyć platformy wymiany informacji. Ponadto umożliwia on rozwój i promocję literatury państw Grupy Wyszehradzkiej na terenie Europy Środkowej.

O stypendium mogą ubiegać się pisarze, poeci i tłumacze literaccy z krajów V4 z co najmniej jedną publikacją książkową oraz eseiści, krytycy literaccy, publicyści i dziennikarze z co najmniej 3 publikacjami w gazetach, czasopismach lub mediach elektronicznych. Stypendium obejmuje pobyt w wybranym mieście oraz miesięczne honorarium finansowe w wysokości 1,125 EURO brutto (Kompaktowa Edycja Wiosenna) lub 2,250 EUR brutto (Standardowa Edycja Jesienna), a także wsparcie ze strony Instytucji Goszczącej w przygotowaniu pobytu, organizacji spotkań literackich, wywiadów i warsztatów oraz nawiązywaniu kontaktów z wydawcami i krytykami literackimi.

Zgłoszenia należy przesyłać do 30 listopada 2021 roku. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej Willi Decjusza – czyli tutaj.

Źródło tekstu i grafiki: http://stl.org.pl/nabor-do-programu-wyszehradzkie-rezydencje-literackie/