Oto wielkie kulinarne wydarzenie! Niedawno do naszych księgarń trafiła słynna książka kucharska Fani Lewando, która przed wojną prowadziła słynną w Wilnie wegetariańską restaurację. Tę znakomitą pozycję jeszcze do niedawna uważano za zaginioną – teraz możemy ją poznać.

Ostatnio nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka kucharska Fani Lewando – polski tytuł to Dietojarska kuchnia żydowska. Fania Lewando przed wojną prowadziła słynną w Wilnie restaurację. Było to – jakbyśmy dziś powiedzieli – kultowe miejsce na mapie litewskiej stolicy. Fania Lewando eksperymentowała ze smakami kuchni żydów aszkenazyjskich.

Jej książka kucharska ma osobną fascynującą historię. Uważano ją za zaginioną, aż para Brytyjczyków zakupiła ją na targach książki antykwarycznej i podarowała nowojorskiemu Centrum Studiów nad Żydami mówiącymi w jidysz. Przetłumaczona na język angielski przez Eve Jochnowitz i wydana w 2015 roku, szybko stała się bestsellerem, zachwyciła podejściem do gotowania wyprzedzającym epokę. Teraz wydano ją również w Polsce – w tłumaczeniu dziewcząt z grupy Mecyje.

Fania Lewando uchodziła za wybitną kucharkę. Gotowała zdrowo, łączyła nieoczywiste smaki, była ceniona za swój niezwykły kunszt. Swoją książkę kucharską wydała tuż przed wybuchem II wojny światowej. Zgromadziła w niej proste, ale wyśmienite przepisy, m.in. na bajeczną chałkę, doskonały czulent, złociste latkes, cudowny kugel i wiele innych wspaniałych potraw. Powstało coś więcej niż książka kucharska. To fascynująca opowieść o smakach przedwojennego Wilna, o aszkenazyjskich recepturach i idei Tikkun Olam – czynienia świata lepszym dla siebie i innych.

Warto wybrać się w taką wielką kulinarną podróż.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/dietojarska-kuchnia-zydowska-lewando-fania-178400