Niedawno w naszych księgarniach pojawiła się znakomita książka Egilla Bjarnsona „Wielka historia małej wyspy. Jak Islandia zmieniła świat”. To doskonała lektura dla tych, którzy fascynują się Islandią oraz dla tych, którzy chcieliby poznać ją lepiej.

W swojej książce – która niedawno trafiła do naszych księgarń – Egill Bjarnson pokazuje Islandię z zupełnie innej strony. Ta niepozorna wyspa miała wielki wpływ na losy świata czy kultury. Pozycję Wielka historia małej wyspy. Jak Islandia zmieniła świat przetłumaczyła Agnieszka Nowakowska.

Kiedy 1200 lat temu wódz Wikingów Ingólfur Arnarson osiadł statkiem na mieliźnie na środku północnego Atlantyku, nie wiedział, że odkrył wyspę, która na zawsze zmieni świat. To właśnie tam powstał naród, który po cichu odegrał kluczową rolę w kształtowaniu świata, jaki znamy. Zaczynając choćby od tego, że to Islandczycy (a nie Kolumb) pierwsi odkryli Amerykę, ale są zbyt skromni, żeby mówić o tym głośno. Gdyby nie Islandia, wśród Avengersów nie znalazłby się Thor, człowiek nie postawiłby stopy na Księżycu, a R. R. Tolkien, wybitny angielski pisarz, nigdy nie napisałby Władcy Pierścieni. Możliwe także, że nie doszłoby do wybuchu Rewolucji Francuskiej. W książce Egilla Bjarnsona znajdziemy mnóstwo niezwykłych opowieści przedstawiających dzieje tego fascynującego kraju, który stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc.

Islandia niezmiennie jest marzeniem podróżników. Ta mała wyspa na „końcu świata” to nie tylko oszałamiające widoki, wulkany, gejzery, lodowce, zorze polarne i czerwone domki w Reykjaviku. To również miejsce, gdzie doszło do pierwszego strajku kobiet, przywódcy mocarstw debatują o losach świata podczas spotkań w nawiedzonym domu, a najstarszy na świecie parlament usunął z alfabetu języka islandzkiego literę „z” (z wyjątkiem słowa „pizza”). Jak napisała na okładce Helen Russel, autorka pozycji Życie po duńsku, ta książka daje „Fascynujący wgląd w islandzką kulturę i świeże spojrzenie na jej globalny wpływ”.

Warto wybrać się na Islandię – choćby lekturowo!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/wielka-historia-malej-wyspy-jak-islandia-zmienila-swiat-bjarnason-egill-222806