Znamy już laureatki prestiżowego Międzynarodowego Bookera! Po raz pierwszy w historii nagrody uhonorowano nią indyjską pisarkę. Chodzi o Geetanjali Shree, autorkę powieści „Tomb of Sand”. Nagrodę otrzymała również tłumaczka – Daisy Rockwell.

Geetanjali Shree, wybitna indyjska pisarka, została uhonorowana Międzynarodowym Bookerem. To prestiżowe wyróżnienie przyniosła jej powieść Tomb of Sand (z angielskiego można przetłumaczyć jako: Piaskowy grobowiec). Nagrodę otrzymała również tłumaczka Daisy Rockwell, która przełożyła tę pozycję z języka hindi.

Nagrodzona powieść ukazała się w Indiach w 2018 roku, a w Wielkiej Brytanii w 2021 roku nakładem oficyny Tilted Axis Press, założonej przez Deborah Smith, zdobywczynię Międzynarodowego Bookera za angielskie tłumaczenie Wegetarianki Han Kang. To pierwsza książka Geetanjali Shree wydana w Wielkiej Brytanii – i pierwsza indyjska książka-laureatka w historii nagrody.

Akcja Tomb of Sand rozgrywa się w północnych Indiach. Główną bohaterką jest owdowiała osiemdziesięcioletnia bohaterka tkwiąca w depresji. Postanawia zyskać nowe życie. Jest gotowa stawić czoła konwenansom i wyrusza w podróż do Pakistanu, aby skonfrontować się z traumą, której doświadczyła jako nastolatka. Narracja jest utrzymana w żartobliwym tonie, z żywiołową grą słów. Ta książka stanowi ważny i aktualny głos przeciwko destrukcyjnemu wpływowi podziałów i granic, czy to religijnych, czy państwowych, czy płciowych.

Warto przypomnieć, że w finale Międzynarodowego Bookera znalazła się m.in. znakomita powieść Olgi Tokarczuk Księgi Jakubowe w tłumaczeniu Jeniffer Croft.

Geetanjali Shree, urodziła się w mieście Mainpuri w północnych Indiach w 1957 roku, a obecnie mieszka w New Delhi. Do tej pory jej książki tłumaczono na francuski, niemiecki, serbski i koreański. Z kolei Daisy Rockwell, urodziła się w 1969 roku w Massachusetts w USA. Jest malarką, pisarką i tłumaczką mieszkającą w stanie Vermont. Jej dorobek translatorski obejmuje wiele klasycznych dzieł literatury pisanej w językach hindi i urdu.

Międzynarodową Nagrodę Bookera przyznaje się co roku za książkę beletrystyczną przetłumaczoną na język angielski i opublikowaną w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Wyróżnienie ma zachęcać odbiorców anglojęzycznych do publikowania i czytania wysokiej jakości literatury z całego świata oraz promować pracę tłumaczy. Nagroda ma charakter finansowy i wynosi 50 tysięcy funtów – do podziału między laureata i tłumacza.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu: https://booklips.pl/newsy/geetanjali-shree-pierwsza-indyjska-pisarka-uhonorowana-miedzynarodowym-bookerem-2022/