Dobiegł końca remont warszawskiego mieszkania Tadeusza Konwickiego – wybitnego pisarza i reżysera. Wkrótce będzie służył tłumaczom literatury polskiej w programie promującym pracę translatorską.

Mieszkanie Tadeusza Konwickiego (w którym ten mieszkał od 1956 do 2015 roku) po remoncie zostało włączone w program rezydencjalny Kolegium Tłumaczy Instytutu Książki. Urządzenie mieszkania, z zachowaniem części oryginalnego wyposażenia realizowano we współpracy z Marią Konwicką, córką pisarza. Warto przypomnieć, że to miejsce szczególne – pojawiało się w wielu książkach Konwickiego. Lokal znajduje się w kamienicy przy ul. Górskiego w Warszawie.

Projekt ma na celu upamiętnienie osoby Tadeusza Konwickiego, jego twórczości oraz zachowanie unikalnego charakteru miejsca, do którego był bardzo przywiązany. Oczywiście, chodzi również o promowanie tłumaczenia polskich utworów na różne języki.

Pierwsi znakomici tłumacze będą gościć w tym mieszkaniu już w 2019 roku. To m.in. ukraiński tłumacz Oleś Herasym (będzie pracował nad przekładem Dialogów z sowietami Stanisława Vincenza), Philip Boehm (USA), amerykańska tłumaczka Jennifer Croft (laureatka nagrody Found in Translation 2018 za przekład uhonorowanej Nagrodą Bookera powieści Bieguni Olgi Tokarczuk), Irena Aleksaite, litewska tłumaczka oraz Anat Zajmdman z Izraela (tłumaczył m.in. Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego).

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/mieszkanie-tadeusza-konwickiego-wyremontowane-pierwsi-tlumacze-literatury-polskiej-skorzystaja-z-niego-juz-w-tym-roku/