Ile prawdy jest w naszych wyobrażeniach o Finlandii? Jacy naprawdę są Finowie? Na te pytania stara się odpowiedzieć Małgorzata Sidz w swojej znakomitej książce „Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii”.

Małgorzata Sidz jest japonistką, ukończyła studia regionalne o Azji Wschodniej oraz Polską Szkołę Reportażu. Jest także poliglotką – porozumiewa się w dziesięciu językach. Przez kilka lat podróżowała – była w Szwecji, Danii, Japonii i Korei Południowej, a także w Finlandii. To właśnie o tym ostatnim kraju traktuje jej książkaKocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarnego.

Skąd wziął się tytuł tej pozycji? Od fińskiego słowa kissanristiäiset, które można przetłumaczyć właśnie jako „kocie chrzciny”. To w Finlandii doskonały pretekst do świętowania, muzyki i śpiewu. A jednak Małgorzata Sidz pokazuje Finlandię nie tylko od strony „zabawowej”. Zaprasza czytelnika do fińskich domów, przedstawia fińskie rodziny, przybliża fińską mentalność, charakterystyczną dla tego narodu pracowitość, wyrozumiałość, ale także samotność. Widzimy domki letniskowe i domy spokojnej starości. Poznamy historię Finlandii, skomplikowane relacje z sąsiadami, mieszkające tam mniejszości. Nie zabraknie też Tove Jansson i Doliny Muminków oraz oczywiście saun.

Warto wybrać się w podróż do takiej Finlandii – kraju wymykającego się stereotypom, pełnego sprzeczności, podziałów i fascynujących kontrastów!

Źródło tekstu i grafiki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/kocie-chrzciny