Takie próby już podjęto. A wszystko dzięki sztucznej inteligencji. Czy możemy mieć do czynienia z istną rewolucją lingwistyczną?

Jako ludzkość idziemy naprzód – eksplorujemy kosmos, penetrujemy oceany, wprowadzamy udogodnienia medyczne, niemal codziennie pojawiają się też nowinki techniczne. Jednak nadal nie potrafimy rozszyfrować tekstów, które napisano przeszło 3500 lat temu na glinianych tabliczkach. Być może niedługo to się zmieni – za sprawą sztucznej inteligencji.

W 1886 roku brytyjski archeolog Arthur Evans podczas prac wykopaliskowych na Krecie, odkrył tabliczki pokryte starożytnym pismem. Pochodziły one z dwóch różnych okresów historycznych i zapisane są w odmiennych językach. Znaki na starszej tabliczce zostały opisane jako „pismo linearne A”, a te na młodszej – „pismo linearne B”. Dopiero w latach 60. XX wieku Michaelowi Ventrisowi i Johnowi Chadwickowi udało się odszyfrować pismo linearne B. Stało się to możliwe dzięki skonstruowaniu siatek łączących znaki z tabliczek ze spółgłoskami i samogłoskami. Angielscy lingwiści ogłosili, że jest to język starogrecki, starszy od klasycznej greki o około 500 lat.

W 2019 roku zespoły znakomitych naukowców z MIT i Google AI opracowały system zdolny do automatycznego rozszyfrowania utraconych języków i zademonstrowały jego możliwości właśnie na piśmie typu B. Metoda polegająca na porównywaniu relacji pomiędzy słowami (zakładając, że we wszystkich językach te relacje są do siebie zbliżone) pozwoliła osiągnąć trafność w tłumaczeniu na poziomie 67,3%. Pomimo iż zastosowane mechanizmy maszynowego uczenia się pozwoliły na ograniczenie liczby potrzebnych informacji wejściowych, nie udało się wykluczyć posiadania wcześniej istniejących danych. Zatem niemożliwe jest odszyfrowanie pisma odnoszącego się do nieznanego dotychczas języka. Pismo linearne A ciągle pozostaje jedną z największych zagadek lingwistycznych. I ciekawym wyzwaniem – również dla tłumaczy!

Źródło tekstu i grafiki: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12454/czy-sztuczna-inteligencja-pomoze-w-rozszyfrowaniu-nieznanych-jezykow