Do biblioteki Wolnych Lektur trafiło nowe tłumaczenie „Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego z ilustracjami autora. Jego autorką jest Agata Kozak. To pierwsze tłumaczenie udostępnione na wolnej licencji. Każdy może z niego korzystać.

W internetowej bibliotece Wolnych Lektur pojawiło się nowe tłumaczenie Małego Księcia, najbardziej znanej powieści wybitnego francuskiego pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. To tłumaczenie – opatrzone ilustracjami z oryginału – zostało opublikowane na Licencji Wolnej Sztuki. Oznacza to, że można je zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, pobierać na swój komputer, udostępniać innym czy cytować. Autorką tłumaczenia jest Agata Kozak, znakomita tłumaczka z języka angielskiego i francuskiego.

Mały Książę to jedna z najpopularniejszych powieści na świecie. Doczekała się tłumaczeń na ponad 170 języków. Tylko w Polsce pojawiło się dotąd ponad 20 tłumaczeń, nie licząc przekładów na gwary i dialekty. Wciąż pojawiają się nowe adaptacje tej historii – na potrzeby kina, telewizji, teatru czy komiksu. Choć utwory Antoine de Saint-Exupéry’ego funkcjonują w domenie publicznej już od kilku lat, to wszystkie tłumaczenia na polski są objęte nadal majątkowym prawem autorskim.

Środki finansowe na realizację tłumaczenia udało się zebrać na drodze zbiórki, którą fundacja Nowoczesna Polska przeprowadziła w lipcu i sierpniu 2020 roku. Wraz z książką w wersji elektronicznej opublikowany został audiobook w interpretacji Katarzyny Faszczewskiej. Nagranie powstało we współpracy z Biblioteką Narodową.

Dzięki pomocy darczyńców w zeszłym roku ukazały się także poezje Safony, wybitnej greckiej poetki, w tłumaczeniu Jana Pietrzyckiego oraz Bajka o rybaku i rybce Aleksandra Puszkina (z języka rosyjskiego przetłumaczyła Renata Lis). Następna zbiórka będzie przeznaczona na tłumaczenie powieści George’a Orwella Rok 1984.

Biblioteka internetowa Wolne Lektury z każdym rokiem przyciąga coraz więcej czytelników. W swoich zasobach ma już ponad 5600 utworów, w tym większość lektur szkolnych, i stale rozszerza ofertę.

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/premiery-i-zapowiedzi/nowy-przeklad-malego-ksiecia-antoinea-de-saint-exuperyego-dostepny-za-darmo-w-internetowej-bibliotece-wolne-lektury/