10 czerwca 2021 r. odbędzie się spotkanie on-line z Jeffreyem Shandlerem, autorem znakomitej książki „Biography od a language yiddish”. Będzie on rozmawiał z Joanną Nalewajko-Kulikov o języku jidysz.

10 czerwca 2021 r. – w najbliższy czwartek – o godz. 20 będzie miało miejsce spotkanie (w formule on-line) poświęcone językowi jidysz. Będą o nim rozmawiać Jeffrey Shandler, wybitny profesor studiów żydowskich i autor książki Biography od a language yiddish, a także innych pozycji poświęconych historii i kulturze Żydów oraz Holocaustowi. W swoim dorobku ma również tłumaczenia (z języka jidysz przełożył m.in. klasykę dla dzieci Yingl Tsingl Khvat Mani-Leyba i powieść dla młodzieży o Holokauście Emil i Karl). Będzie z nim rozmawiać Joanna Nalewajko-Kulikov, dr hab. nauk historycznych, prof. Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, redaktorka naczelna „Acta Poloniae Historica”, autorka monografii, redaktorka tomów zbiorowych i edytorka źródeł historycznych. Spotkanie poprowadzi profesor Antony Polonsky.

Transmisja będzie miała miejsce na profilu facebookowym „Friends of Polin”. Dyskusja zostanie przeprowadzona w języku angielskim.

Jidysz był najpowszechniej używanym językiem żydowskim przed II wojną światową. Choć często określany jako żargon i traktowany z pogardą, język jidysz był również uważany za autentyczny język Żydów z Europy Wschodniej. Pomimo zapowiedzi o jego upadku, nadal odgrywa on znaczącą rolę w życiu żydowskim. Przetrwał w społecznościach chasydzkich, gdzie jest językiem życia codziennego, a także wśród awangardowych artystów i działaczy politycznych, którzy szukają w nim inspiracji, postrzegając go jako rdzeń radykalnej świeckiej kultury żydowskiej. W swojej książce Jeffrey Shandler przedstawia w formie biografii historię języka i jego wieloaspektową ewolucję od początków aż po czasy współczesne. Proponuje nowatorską interpretację dynamicznych powiązań między językiem, jego użytkownikami i ich kulturą oraz analizuje, dlaczego jidysz był tak ważny dla nich i dla innych jego wielbicieli i pozostaje taki do dziś.

To spotkanie może okazać się cenne dla wszystkich, którzy uczą się języka jidysz, fascynują się kulturą żydowską, a także zajmują się tym językiem zawodowo (na przykład jako lektorzy czy tłumacze).

Źródło tekstu i grafiki: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/jidysz-biografia-jezyka