Niedawno do naszych księgarń trafiła wyjątkowa książka poświęcona Albanii – krajowi nie do końca poznanemu, często omijanemu. Izabela Nowek – blogerka i tłumaczka – pokazuje jego ciekawe oblicze.

Jeszcze kilka lat temu Albania była raczej omijana przez turystów – kojarzyła się z mafią i bunkrami. Dziś odkrywamy ją na nowo. Takie nieznane oblicze tego fascynującego kraju pokazuje Izabela Nowek w swojej książce Albania. W szponach czarnego orła. Wie, o czym pisze. Mieszka w Albanii, prowadzi biuro podróży Moja Albania, a także bloga o tej samej nazwie. Jest absolwentką filologii serbskiej i chorwackiej w Poznaniu. Zajmowała się też tłumaczeniami dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR.

Czy istnieje bardziej charakterystyczna potrawa albańska niż byrek?
Dlaczego Albańczycy noszą biało-czerwone bransoletki?
Co to znaczy „dawać komuś na kawę”?

Albania staje się coraz bardziej popularna dzięki różnorodności, jaką oferuje: dzięki piaszczystym plażom nad lazurową wodą, imponującym zamkom czy górskim szlakom z zachwycającymi widokami. I choć albańską tożsamość wciąż kształtują honor i besa, a społeczna ocena bywa ważniejsza niż zdanie jednostki, to nikogo nie dziwi tutaj wiara w złe oko, świętowanie Dnia Lata lub bar naprzeciwko meczetu.

Izabela Nowek w swojej książce zabiera czytelnika w podróż po mozaikowej rzeczywistości Albanii. Oprowadza po historycznej Krui i zatłoczonym centrum Tirany, wśród jej rozmówców są bywalcy barów, aktywistki i ci, którzy przetrwali czasy komunizmu. W ich historiach wspomnienia z okresu dyktatury przeplatają się z opowieściami o pierwszych feministkach i tradycyjnych kilkudniowych weselach. Odkryjemy nieznane oblicze Albanii – krainy orłów, w której wciąż żywa jest legenda Skanderbega, a dwugłowy czarny orzeł, jeśli złapie kogoś w swoje szpony, to łatwo go nie wypuści, bo do tego kraju wraca się wielokrotnie.

Warto wybrać się do Albanii z tym znakomitym przewodnikiem!

Źródło tekstu i grafiki: https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/albania-w-szponach-czarnego-orla/