Do naszych księgarń trafiła pierwsza kompleksowa książka o japońskiej popkulturze – „Czysty wymysł”. Jej autorem jest Matt Alt, wybitny znawca kultury japońskiej, a także tłumacz. Warto poznać Japonię od tej strony!

Ostatnio nakładem Wydawnictwa Znak Literanova ukazała się książka Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat. Jej autorem jest Matt Alt – amerykański dziennikarz, tłumacz, znawca kultury japońskiej, który na stałe mieszka w Tokio. Zaczynał od tłumaczenia gier video, był też współgospodarzem programu Japanology Plus. Wraz z żoną Hiroko Yodą założył firmę AltJapan, która zajmuje się tłumaczeniami na język angielski różnorakich utworów japońskiej popkultury.

W swojej znakomitej książce dzieli się miłością do Japonii i tamtejszej popkultury. Przeprowadza błyskotliwe i odkrywcze śledztwo, by pokazać, jak powstały kultowe japońskie wytwory, w czym tkwi tajemnica ich globalnego sukcesu i jak zdołały nas zmienić. Oscar Wilde nazywał Japonię „czystym wymysłem”. Ale to właśnie japońska popkultura – z jej niesamowitymi pomysłami i fantastycznymi wynalazkami – zawojowała świat i na zawsze zaprogramowała naszą wyobraźnię. Dość wspomnieć takie ikony/zjawiska jak Czarodziejka z Księżyca, pokemony, emoji, Hello Kitty czy karaoke. W tej książce można poznać nie tylko historię japońskiej popkultury, ale także jej twórców – geniuszy często uznanych za dziwaków.

Tę pozycję na język polski przetłumaczył Dariusz Latoś.

Książka Matta Alta to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika Japonii!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/czysty-wymysl-jak-japonska-popkultura-podbila-swiat-alt-matt-185907