Niedawno w naszych księgarniach pojawiła się ciekawa pozycja poświęcona Szwecji. To zbiór znakomitych reportaży, esejów i wywiadów na temat samotności w wydaniu szwedzkim. Autorką jest Katarzyna Tubylewicz, pisarka, publicystka i tłumaczka.

Katarzyna Tubylewicz – pisarka, publicystka i tłumaczka (w swoim dorobku ma m.in. tłumaczenia powieści wybitnych szwedzkich pisarzy – Majgull Axelsson i Jonasa Gardella) powraca z nową książką poświęconą Szwecji – Samotny jak Szwed?: O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami.

To zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności w wydaniu szwedzkim. Autorka i bohaterowie tej książki zastanawiają się nad tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania. Znajdziemy tu subiektywne głosy i perspektywy, co składa się na pełną uniwersalność, istną kopalnię wiedzy o różnicach kulturowych. Warto przypomnieć, że dla Katarzyny Tubylewicz Szwecja stanowi lustro, w którym przegląda Polskę i siebie samą. Autorka opowiada nie tylko o licznych różnych spojrzeniach na temat samotności, ale także o swoich podróżach w poszukiwaniu krajobrazów samotności. Uzupełnieniem książki są zdjęcia Daniela Tubylewicza z tak fascynujących miejsc jak Fårö, Gotlandia, Österlen i Bohuslän.

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników Szwecji!

Źródło tekstu i grafiki: https://wielkalitera.pl/sklep/literatura-faktu/samotny-jak-szwed-ksiazka/