Dobra passa Olgi Tokarczuk, wybitnej polskiej pisarki trwa! Amerykańskie wydanie „Prowadź swój pług przez kości umarłych” znalazło się na długiej liście nominowanych do National Book Award. To już druga nominacja dla Olgi Tokarczuk.

Olga Tokarczuk trafiła na długą listę nominowanych do prestiżowej amerykańskiej National Book Award. To już druga nominacja do tej nagrody – w ubiegłym roku znakomita powieść Tokarczuk Bieguni znalazła się w ścisłym finale konkursu. Teraz nominację otrzymało tłumaczenie książki Prowadź swój pług przez kości umarłych (autorką przekładu jest Antonia Lloyd-Jones, jedna z najwybitniejszych tłumaczek z języka polskiego na angielski). Warto przypomnieć, że kategorię „literatura tłumaczona na język angielski” utworzono dopiero w zeszłym roku – tymczasem już po raz drugi wśród nominowanych tytułów pojawia się książka Tokarczuk.

Główna bohaterka Prowadź swój pług przez kości umarłych to Janina Duszejko, wiejska nauczycielka języka angielskiego i geografii, tłumaczka i dozorczyni domów letniskowych. Prowadzi własne dochodzenie w sprawie morderstw popełnianych w okolicy. Jednak powieść Tokarczuk wykracza poza ramy standardowego kryminału. Duszejko przy okazji śledztwa rozważa, jak może zachować się jednostka wobec prawa, jeśli kwestie prawne pozostają sprzeczne z etyką. W 2017 roku na podstawie powieści powstał film Pokot w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Sama Tokarczuk przyznaje, że przekonuje się, że jej książka jest wciąż aktualna i żywo odbierana, również za granicą.

Istotną częścią powieści są tłumaczenia wierszy Williama Blake’a pióra Dyzia, jednego z bohaterów. Tokarczuk zdradziła: „To jedna z rzeczy, którą Anglicy bardzo chwalą. Tłumaczenia wierszy Blake’a na polski autorstwa Dyzia trzeba było przełożyć znowu na angielski, ale tak, żeby zachować Dyziową nieudolność, amatorszczyznę. To, jak to zrobiła tłumaczka Antonia Lloyd-Jones, zachwyciło Anglików”.

Serdecznie gratulujemy pani Oldze Tokarczuk i pani Antonii Lloyd-Jones i życzymy powodzenia!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/olga-tokarczuk-z-druga-nominacja-do-national-book-award,970382.html