David Diop, wybitny francuski powieściopisarz, został laureatem Międzynarodowej Nagrody Bookera 2021. Uhonorowano również tłumaczkę jego powieści – pisarkę Annę Moschovakis. Niedługo „At Night All Blood is Black” ukaże się także w Polsce.

Znamy już laureatów Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie literatury. W tym roku powędrowała ona do Davida Diopa, francuskiego pisarza. W ten sposób doceniono jego znakomitą powieść At Night All Blood is Black (z języka angielskiego: „W nocy każda krew jest czarna”). Nagrodą uhonorowano również tłumaczkę – pisarkę Annę Moschovakis. Pomiędzy tych dwoje zostanie podzielona gratyfikacja finansowa – 50 tysięcy funtów.

At Night All Blood is Black przedstawia tragedię młodego czarnoskórego mężczyzny, który popada w coraz większe szaleństwo podczas I wojny światowej. Diop w swojej książce ukazuje mało znaną historię Senegalczyków, którzy walczyli za Francję na froncie zachodnim. Alfa Ndiaye i Mademba Diop to dwaj z wielu senegalskich tyralierów, którzy na rozkaz kapitana wychodzą z okopów, by zaatakować wroga. Gdy Mademba ginie, Alfa czuje się samotny, pozostawiony w brutalnych realiach wojny.

David Diop to pierwszym francuski pisarz, który zdobył Międzynarodową Nagrodę Bookera. Urodził się w 1966 roku w Paryżu, dorastał w Senegalu, a obecnie mieszka we Francji, gdzie jest profesorem literatury XVIII-wiecznej na Uniwersytecie w Pau. Nagrodzona powieść jest drugą w jego dorobku. We Francji zdobyła aż 10 nominacji do nagród literackich. Przyznano jej m.in. Prix Goncourt des lycéens, odnogę Nagrody Goncourtów wręczaną przez francuskich licealistów.

Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest co roku za książkę, która została przetłumaczona na język angielski i opublikowana w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Jej celem jest zachęcanie Brytyjczyków do publikowania i czytania wysokiej jakościowo beletrystyki z całego świata oraz promowanie pracy tłumaczy. Do nagrody kwalifikują się zarówno powieści, jak i zbiory opowiadań.

Niedługo doczekamy się także polskiego tłumaczenia powieści Diopa – ukaże się nakładem Wydawnictwa Cyranka.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/david-diop-laureatem-miedzynarodowej-nagrody-bookera-2021-wiemy-kto-wyda-jego-ksiazke-w-polsce/