Jesienią w Ołomuńcu po raz kolejny spotkają się wybitni poeci ze Środkowej Europy. Przy okazji poznamy laureatów szóstej edycji Nagrody Václava Buriana w Ołomuńcu. Wśród nominowanych jest i polski poeta.

Jesienią w Kapituła Nagrody Václava Buriana, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu/Triennale SEFO oraz Czeskie Radio Ołomuniec organizują szóstą edycję Nagrody Václava Buriana w Ołomuńcu. To wielka szansa dla znakomitych poetów polskich, czeskich, słowackich oraz niemieckich. Tych najciekawszych wybierze jury w skład którego wchodzą Petr Borkovec, Leszek Engelking, Lena Dorn, Ján Gavura oraz Tomáš Tichák.

W kategorii poezja nominowani zostali: Sibylla Vričić Hausmann (1979), poetka i pisarka z Lipska; Silvia Kaščáková (1976) poetka, tłumaczka i autorka tekstów muzyki klasycznej, gospel i popularnej z Rużomberka, Ondřej Macl (1989), poeta, tłumacz, krytyk literacki, performer i aktor z Pragi, i wreszcie Krzysztof Siwczyk (1977), poeta, eseista, recenzent literacki, felietonista i aktor filmowy z Gliwic. Nagrodę za wkład w dialog środkowoeuropejski w dziedzinie kultury odbierze austriacki slawista, dziennikarz, tłumacz i pisarz Martin Pollack (1949), wybitny znawca wschodnioeuropejskiej przestrzeni kulturowej XX wieku.

Finał Nagrody Václava Buriana organizowany przez Komitet Nagrody Václava Buriana, nawiązuje do działalności kulturalnej ołomunieckiego dziennikarza, polonisty i poety Václava Buriana. Międzynarodowe jury nominuje czwórkę poetek i poetów z Polski, Słowacji, Czech i niemieckojęzycznych krajów europejskich. O ich poezji dyskutuje się publicznie podczas finałowej imprezy, po czym następuje tajny akt wyboru zwycięzcy.

Pierwszym laureatem w kategorii Za poezję został w 2016 roku czeski poeta Milan Děžinský, a nagrodę w kategorii Za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski odebrał polski bohemista, publicysta i autor wielu tłumaczeń – Aleksander Kaczorowski.

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,pollack-z-nagroda-vaclava-buriana-siwczyk-z-nominacja,6608.html