Polska została gościem honorowym na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajwanie. To nie tylko znakomita okazja, aby zaprezentować polskie książki, ale również porozmawiać o ich tłumaczeniach na języki azjatyckie.

31 stycznia 2023 r. w Tajpej, stolicy Tajwanu, rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Książek (Taipei International Book Exhibition TIBE), jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Polska po raz pierwszy występuje jako gość honorowy. Targi są kierowane do czytelniczej publiczności. W programie znalazły się spotkania autorskie, rozrywka kulturalna. Można też nabyć książki. To także czas spotkania autorów, wydawców i agentów. Głównym organizatorem polskiej prezentacji jest Instytut Książki, przy wsparciu Biura Polskiego w Tajpej i Instytutu Adama Mickiewicza. Kultura azjatycka stanowi swego rodzaju przepustkę do głębszych relacji biznesowych.

Warto przypomnieć, że do tej pory na Tajwanie dużą popularność zyskali tacy wybitni polscy twórcy, jak Janusz Korczak (dzięki tłumaczeniom Wei-Yun Lin-Góreckiej, zasłużonej dla polskiej kultury), Wisława Szymborska oraz Andrzej Sapkowski. Coraz częściej w tamtejszych księgarniach można znaleźć się również polską literaturę dziecięcą, m.in. książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich, Michała Rusinka, Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego czy – bardzo popularnej w Azji Wschodniej – Iwony Chmielewskiej. Ceniona jest także nasza literatura non-fiction (zwłaszcza książki Witolda Szabłowskiego).

Z tajwańską publicznością spotkają się m.in. Andrzej Sapkowski, Witold Szabłowski, Piotr Socha, Marianna Oklejak. Rafał Kosik, Marzanna Bogumiła Kielar czy Bartosz Sztybor. Polskie książki zostaną zaprezentowane również wydawcom z Azji Wschodniej (m.in. koreańskim i japońskim). Szczególny nacisk jest położony na pozycje, które ukażą się niebawem lub ukazały w ostatnich latach w tłumaczeniu na język chiński tradycyjny, a także w języku angielskim. W programie ponadto m.in. wystawa poświęcona polskiej ilustracji dziecięcej – „Captains of Illustrations from Poland” czy koncert zespołu Dagadana, który w swojej muzyce łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej.

Targi potrwają do 5 lutego 2023 r.

Źródło tekstu i grafiki: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,od-31-stycznia-miedzynarodowa-wystawa-ksiazek-w-tajpej-%E2%80%93-polska-gosciem-honorowym,8761.html