Niedawno do naszych księgarń trafiła znakomita książka poświęcona Korei Południowej – a raczej jej obecnego wpływu na popkulturę. Co kryje w sobie „»Cool« po koreańsku…” Euny Hong?

Euny Hong, dziennikarka, jako dziecko przeprowadziła się z USA do dzielnicy Gangnam w Seulu. Widziała, jak w Korei Południowej dokonuje się przyspieszony rozwój gospodarczy. Gwałtowne przemiany sprawiły, że Korea Południowa u progu XXI wieku stała się światowym liderem w zakresie technologii, edukacji czy popkultury. O tym właśnie traktuje książka Euny Hong – „Cool” po koreańsku: Narodziny fenomenu czyli Jak jeden naród podbił świat za pomocą popkultury, opublikowana niedawno przez Wydawnictwo Mamania. Tę pozycję z języka angielskiego tłumaczyły Jowita Maksymowicz-Hamann i Małgorzata Suwińska.

Kiedyś w Korei Południowej zakazywano kobietom noszenia minispódniczek, a mężczyźni nie mogli zapuszczać włosów. Teraz – na skutek swoistego przewrotu ekonomicznego – masowo produkuje się tu światowej sławy boysbandy, seriale telewizyjne i nowinki techniczne. Symbolem tej błyskawicznej przemiany stała się poniekąd piosenka „Gangnam Style”. Ten utwór to jedno z wielu narzędzi nieprawdopodobnie skutecznej strategii wypracowanej przez Koreę Południową. Chodzi o status największego eksperta popkultury. Jak wytłumaczyć ten fenomen? Jakie są kulisy tej strategii? Jak wygląda Korea Południowa XXI wieku? W swojej książce Euny Hong opisuje te procesy z prawdziwym zacięciem!

Warto sięgnąć po „Cool” po koreańsku… i zwiedzić tę jeszcze nie całkiem znaną Koreę Południową! To wyśmienita lektura dla wielbicieli fascynujących podróży, ale też dla nauczycieli czy tłumaczy języka koreańskiego – warto przypomnieć, że wybitny tłumacz zna nie tylko język, ale też specyfikę obszaru, na którym używa się tego języka.

Źródło tekstu i grafiki: https://mamania.pl/product-pol-472-Cool-po-koreansku-Narodziny-fenomenu-czyli-jak-jeden-narod-podbil-swiat-za-pomoca-popkultury.html