W stołecznym Muzeum POLIN trwa wystawa „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. Teraz nie trzeba jechać aż do Warszawy, żeby ją zobaczyć – organizatorzy zaproponowali wersję on-line!

Od 11 marca 2022 r. w Muzeum POLIN w Warszawie (Anielewicza 6) można obejrzeć wystawę „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”, w ramach której przybliża się kulturę kulinarną europejskich Żydów, zwłaszcza tych żyjących na historycznych terenach Polski. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem – teraz dostępna jest także w wersji on-line. Co znajdziemy w menu?

Wystarczy jedno kliknięcie, aby poprzez meandry stron internetowych przenieść się do całkiem innego świata. To fantastyczna okazja, by poznać receptury, z których chętnie korzystały nasze prababcie, a następnie wypróbować je u siebie w domu. Platforma jest interaktywna – jeśli któryś pomysł na danie szczególnie nam się spodoba, możemy przyznać mu gwiazdki, a nawet dodawać własne przepisy. Dzięki temu ludzie z całego świata poszerzą swoje kulinarne horyzonty i będą mogli wypróbować znakomite dania, które są naszą rodzinną tradycją. Niektóre przepisy ewoluowały w zaskakujący sposób – ze względu na lokalne uwarunkowania, czyli nowe przyprawy, składniki i tradycje.

„Od kuchni” online to jednak znacznie więcej niż zbiór porad, co i jak należy gotować. Wystarczy komputer, smartfon lub tablet, by zanurzyć się w żydowskiej historii i kulturze kulinarnej mającej setki, a nawet tysiące lat. Wszystko zostało zorganizowane wokół czterech ścieżek tematycznych – „Tradycja”, „Diaspora”, „Nowoczesność” i „Wspomnienia”. Zobaczymy mnóstwo zdjęć i filmów, poznamy rozliczne ciekawostki, a wreszcie – przepisy. Całość opiera się na materiałach przygotowanych na wystawę czasową, ale zawiera też nowe, poszerzone treści są dosłownie na wyciągnięcie ręki. W ten sposób historia i najnowsze osiągnięcia techniczne idą ze sobą w parze!

Zawartość została, oczywiście, przetłumaczona. O magii żydowskiej kuchni możemy poczytać nie tylko po polsku, ale również po angielsku czy hebrajsku.

Warto wybrać się w tę smakowitą podróż!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2022/07/28/nowa-wystawa-od-kuchni-online