Wybierasz się wakacyjnie na Kaszuby? Zabierz ze sobą książkę „Kaszëbë” wybitnego dziennikarza – Tomasza Słomczyńskiego. Opisuje on ten złożony region Polski ze znawstwem i fascynacją.

Niedawno w naszych księgarniach pojawiła się pozycja poświęcona Kaszubom. W Kaszëbë Tomasz Słomczyński, dziennikarz, założyciel serwisu internetowego poświęconego Kaszubom, zaprasza czytelnika do fascynującej podróży.

Kaszuby, podobnie jak Śląsk, są na tle pozornie monolitycznej tożsamościowo Polski regionem wyjątkowym. Przez lata traktowane z podejrzliwością – dla jednych zbyt polskie, dla drugich zbyt niemieckie. Rozpięte pomiędzy Wschodem a Zachodem, z własnym, odrębnym językiem, świadome swej odrębności, mocno zanurzone w historii, otoczone wspaniałą przyrodą. Kultura kaszubska ciekawi coraz bardziej, podobnie język kaszubski (sukcesywnie wzrasta zapotrzebowanie na tłumaczenia z tego języka). Warto pielęgnować ten świat i jego dziedzictwo.

Dla Tomasza Słomczyńskiego Kaszuby od kilku lat są domem, ale także wyzwaniem. Uczy się języka kaszubskiego, opisuje lokalne historie zbierane podczas wędrówek. Ta kaszubska wanoga (to słowo można przetłumaczyć jako: wędrówka) daje mu możliwość spojrzenia z bardzo bliska, a spotkania z miejscowymi i przyjezdnymi stają się punktem wyjścia do opowieści o złożonej tożsamości Kaszubów, ich burzliwej przeszłości i współczesnych problemach. Powtarzane tu przez kolejne pokolenia hasło „Ni ma Kaszëb bez Pòlonii, a bez Kaszëb Pòlsczi”, raz brzmiące niczym pochwała jedności, to znów podkreślające odrębność, jest także zachętą, by wraz z autorem dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kawałku naszego kraju.

Warto sięgnąć po tę znakomitą książkę – i odkryć to, co właściwie nieznane!

Źródło tekstu i grafiki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/kaszebe