Właśnie ukazała się kolejna znakomita książka profesora Jerzego Bralczyka, wybitnego językoznawcy. „Dwa słowa o słowach” to książka stworzona na podstawie popularnej audycji radiowej. „Słowo o słowie”.

Onegdaj, czyli kiedy?
Jak wymawiać dżem i budżet?
Czy emocje mają liczbę pojedynczą?

Profesor Jerzy Bralczyk, wybitny językoznawca, od lat z powodzeniem opowiada o języku polskim i jego zawiłościach. Jest autorem wielu popularnych książek poświęconych polszczyźnie – teraz ukazała się kolejna z nich.

Pozycja Dwa słowa o słowie zrodziła się z cyklicznej audycji radiowej „Słowo o słowie” nadawanej w wielu rozgłośniach regionalnych. To właśnie podczas audycji profesor Bralczyk odpowiadał na rozmaite pytania językowe. Odpowiedzi były niejednokrotnie rozbudowane i często miały charakter krótkich felietonów poświęconych interesującym zagadnieniom dotyczącym polszczyzny. Pierwszy raz zostały utrwalone w poradniku Słowo po słowie w 2009 roku. Dwa słowa o słowie to jego kontynuacja.

W książce znajdziemy 250 pytań i odpowiedzi. Zostały spisane i zredagowane tak, aby zachować styl właściwy językowi mówionemu. Jak czytamy w przedmowie: „Niepowtarzalny gawędziarski styl wypowiedzi Profesora, styl często z przestawnym szykiem wyrazów, mistrzowskie operowanie słowem i błyskotliwe poczucie humoru – wszystko to sprawia, że odpowiedzi, a także i pytania z komentarzami Profesora, czyta się z dużą przyjemnością (czasem nawet z rozbawieniem) nie tylko dla wiedzy”.

Warto sięgać po tego typu publikacje. Są doskonałym uzupełnieniem wiedzy nie tylko dla miłośników polszczyzny, ale także dla osób zajmujących się tłumaczeniami. Dobry tłumacz powinien świetnie orientować się w meandrach języka ojczystego.

Źródło tekstu i grafiki: https://ksiegarnia.pwn.pl/Dwa-slowa-o-slowach.-Porady-jezykowe-profesora-Bralczyka,905798937,p.html#details