Niedawno w naszych księgarniach pojawiła się ciekawa pozycja poświęcona kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni. Znacie sushi? Poznajcie ramen – i umieśćcie ten specjał na stałe w waszym menu!

Tove Nilsson jest szwedzką szefową kuchni i wybitną dziennikarką kulinarną. Napisała kilka książek kucharskich poświęconych ciekawym produktom. Niedawno w Polsce ukazała się Ramen. Zupa szczęścia i miłości. Tę pozycję tłumaczyły Dominika Górecka i Natalia Walawender.

Ramen stanowi obok sushi największy towar eksportowy Japonii. To danie zdążył pokochać cały świat! Potrafi uzależnić, zachwycić różnorodnymi połączeniami smakowymi – od najprostszych po najbardziej złożone. Na czym polega fenomen tego japońskiego specjału? Na początek dostaje się dużą miskę napełnioną parującym bulionem, gotowanym nawet przez 48 godzin. Wyjątkowy smak bulionu zapewniają suszone grzyby, algi, miso i płatki suszonej ryby. W głębokiej misce znajdują się zwinięte nitki cienkiego sprężystego makaronu, można tam też znaleźć marynowane w sosie sojowym jajka i inne znakomite dodatki.

Sama autorka przyznaje, że ciągle poszukuje najlepszego ramenu i makaronu. Na jej książkę składa się kilkadziesiąt przepisów – m.in. na domowej roboty bulion i makaron ramen, ale też na dania takie jak: soba, udon, gyoza, okonomiyaki i tempura.

I ty odkryj wyjątkowe smaki japońskiej kuchni!

Źródło tekstu i grafiki: https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,78017