Niedawno w naszych księgarniach pojawiła się ciekawa książka kucharska. Robin Donovan, znakomity kucharz i ceniony bloger, przedstawia kilkadziesiąt przepisów na ramen – aktualny hit japońskiego menu.

Kuchnia azjatycka zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Od jakiegoś czasu przebojem wielu restauracji stał się ramen – doskonała japońska zupa. Teraz możemy przyrządzić ją na wiele sposobów (od tradycyjnych po bardziej złożone i finezyjne) – a to za sprawą książki kucharskiej Robina Donovana – Ramen krok po kroku. Przepisy tradycyjne i współczesne.

Ta książka kucharska po brzegi wypełniona jest smakiem umami. Znalazły się w niej instrukcje dla początkujących, wykaz niezbędnych składników oraz wskazówki, w co wyposażyć kuchnię, by móc w każdej chwili przyrządzić wspaniałą japońską zupę z makaronem. Można zacząć od podstawowych przepisów na tradycyjne elementy ramenu (np. wywar z kości drobiowych), a następnie dodać odpowiednie składniki i przyprawić, aby stworzyć miskę zupy o wielowymiarowym smaku. Tę pozycję przetłumaczyła Anna Jędrzejczyk.

Robin Donovan jest kucharzem, autorem książek kucharskich i poszukiwaczem ciekawych przepisów. Prowadzi popularnego bloga „All Ways Delicious”. Inspiruje się m.in. kuchnią żydowską, chińską, tajską czy amerykańską.

Warto spróbować ramenu w różnych ciekawych wariantach!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.rm.com.pl/product-pol-1727-Ramen-krok-po-kroku.html?query_id=1