Ruszył nowy program rezydencji literackich dla tłumaczek i pisarek z Ukrainy i Białorusi. Jego matronką jest Janina Katz, wybitna krakowska pisarka, poetka i tłumaczka. Termin składania wniosków upływa 6 marca 2023 r.

Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO zapraszają do udziału w nowym programie rezydencji literackich dla pisarek i tłumaczek z Ukrainy i Białorusi. Program realizowany jest w ramach miejskiego projektu „Krakowianki”, poświęconego roli kobiet i równości.

Matronką rezydencji jest Janina Katz, znakomita krakowska pisarka, poetka i tłumaczka. Po przymusowym wyjeździe z Polski w 1969 roku wyjechała do Danii, gdzie zdobyła wiele prestiżowych nagród literackich. Tłumaczyła na język duński książki m.in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Ewy Lipskiej i Sławomira Mrożka. Za swoje tłumaczenia została wyróżniona nagrodą paryskiej „Kultury”, otrzymała też Medal Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Program Rezydencji im. Janiny Katz dla białoruskich i ukraińskich pisarek i tłumaczek z Białorusi i Ukrainy wyrasta z przekonania, że Kraków – miasto otwarte, gościnne i zaangażowane w działania na rzecz praw kobiet – ma dziś do odegrania szczególną rolę wobec twórczyń zza wschodniej granicy.

Wybranej w trakcie naboru rezydentce organizatorzy programu zapewnią dwumiesięczny pobyt w znajdującym się w centrum miasta mieszkaniu rezydencjalnym w Pałacu Potockich, stypendium finansowe w wysokości 2500 złotych brutto miesięcznie, zwrot kosztów podróży do i z Krakowa, wsparcie merytoryczne i logistyczne, a także możliwość poznania lokalnej sceny literackiej i wydawniczej oraz nawiązania cennych zawodowych kontaktów. Organizatorzy proponują pobyt w maju i czerwcu 2023 roku.

Osoba aplikująca o pobyt rezydencyjny powinna znać język polski lub angielski i opublikować dotąd co najmniej jedną książkę (beletrystyka lub non-fiction), scenariusz (filmowy lub teatralny) lub tłumaczenie. Szczegóły dotyczące dokładnego terminu pobytu będą ustalane indywidualnie z rezydentką. Termin zgłoszeń upływa 6 marca 2023 roku.

Zgłoszenie – w języku polskim lub angielskim – należy wysłać na adres residencies@miastoliteratury.pl – wraz z wypełnionym formularzem, cv i biogramem. Szczegóły oraz dokumenty do pobrania można znaleźć tutaj.

Warto skorzystać z takiej szansy!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,rezydencja-im-janiny-katz-dla-pisarek-i-tlumaczek-z-bialorusi-i-ukrainy,8858.html