Słowenia została doceniona przez specjalistów redagujących słynny przewodnik kulinarny Michelin. To pierwsze wyróżnienia od momentu, w którym zamknięto restauracje (akurat te słoweńskie pozostawały otwarte).

Przyszłość znakomitego przewodnika Michelin w obecnych czasach zależy w dużej mierze od rozszerzenia działalności na nowe kraje, ale Słowenia już trafiła do grona państw uwzględnionych w publikacji. Prace nad pierwszą lokalną edycją przewodnika rozpoczęto w listopadzie zeszłego roku. Z uwagi na wydarzenia z początku 2020 roku zmieniła się data ostatecznej publikacji. W okresie stopniowego otwierania się restauracji, to właśnie Słowenia jako pierwszy kraj europejski zasłużyła na wyróżnienia Michelina. Jak to wytłumaczyć?

Słoweńska gastronomia debiutowała z imponującym wynikiem: 5 restauracji zdobyło jedną gwiazdkę Michelin (Dam w Novej Goricy, Vila Podwin w Radovljicy, Pri Lojzetu w Vipavie, Atelje w Lublanie i Hiša Denk w Zgornjej Kungocie. Jeden lokal – Hisa Franko z niewielkiego miasta Kobarid – zasłużył na dwie gwiazdki. Tamtejsza szefowa kuchni Ana Ros, w 2017 roku otrzymała tytuł Najlepszej Szefowej Kuchni na świecie, przyznawanej przez World’s 50 Best.

W Słowenii można świetnie zjeść, niemal w każdym zakątku kraju. Poza tym 9 restauracji zostało wyróżnionych oznaczeniem Bib Gourmand, a dodatkowymi sztućcami – aż 37. W sumie doceniono aż 52 lokale. Michelin podkreślił, że zainteresowanie słoweńską kuchnią to efekt „łączenia wielu kultur oraz zaangażowanie w rozwój zrównoważonej turystyki”.

W przeciwieństwie do większości europejskich restauracji, te słoweńskie w ostatnich miesiącach pozostawały otwarte.

Źródło tekstu i grafiki: https://sukces.rp.pl/kuchnia/10797-restauracje-slowenia-obsypane-gwiazdkami-przewodnik-michelin/