Aleksandra i Daniel Mizielińscy (wespół z Natalią Baranowską) wracają z nową książką! Tym razem proponują najmłodszym czytelnikom smaczną podróż dookoła świata. „Daj gryza” to piękny album pełen kulinarnych i kulturalnych ciekawostek oraz wartych wypróbowania przepisów.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy należą do najbardziej znanych współczesnych autorów pozycji książkowych dla najmłodszych czytelników. Ich książki doczekały się tłumaczeń na aż 30 języków. Wiele z nich zrobiło karierę międzynarodową. Czy i tak będzie z najnowszą – Daj gryza – napisaną razem z Natalią Baranowską? Książka została opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry.

Skąd pochodzi kukurydza, skąd pszenica, a skąd ziemniaki? Co podaje się od wieków w Nigerii, a co gości na włoskich, greckich czy tureckich stołach? Jak przygotować wietnamski naleśnik albo węgierskie leczo? Czym charakteryzuje się kuchnia norweska, rosyjska, a czym chińska czy japońska?

Dzięki tej wspaniałej książce dzieci ruszą w wielką podróż śladami smaków, potraw i składników, z których się je przygotowuje. To wnikliwy kulinarny opis aż 26 krajów (każdy rozdział poświęcony jest jednemu z nich), pełen ciekawostek, wzbogacony efektownymi ilustracjami. Przekonają się, jak to co możemy znaleźć w lokalnym menu jest związane z historią, kulturą i przyrodą danego kraju.

Takie publikacje są bardzo ważne – uczą ciekawości świata i ukazują różnorodność kultur, a zatem uczą i tolerancji. Warto wybrać się z tą książką w wielką kulinarną podróż do dookoła świata!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/autorzy/prod-daj_gryza.html