Już dziś – 24 listopada 2021 r. –odbędzie się spotkanie z Jarkiem Westermarkiem, wybitnym pisarzem science fiction, tłumaczem i prawnikiem. Rozmowa będzie dotyczyć tłumaczeń, w tym integralności przekładanych dzieł.

24 listopada 2021 r. w godzinach 14.00-15.30 w Nowym Teatrze w Warszawie (ul. Madalińskiego 10/16) będzie miało miejsce spotkanie z Jarkiem Westermarkiem, autorem znakomitych książek z zakresu literatury science fiction, tłumaczem oraz prawnikiem. Niedawno przetłumaczył dla Wolnych Lektur klasyczną pozycję dla dzieci Story of Doctor Dolittle Hugh Loftinga. To tłumaczenie oparte na dokładnej wersji. Czytelnicy mają szansę przekonać się, jak to się stało, że tytułowy bohater wyruszył – w celach medycznych – do Afryki i jakie pierwotnie spotkały go przygody.

W trakcie rozmowy Sylwia Czubkowska – prowadząca spotkanie – postara się wyjaśnić, dlaczego konieczne jest zamawianie nowych tłumaczeń książek z domeny publicznej, jak -pod względem prawnym działają wolne licencje i dlaczego są korzystne dla twórców i użytkowników. Poruszy też kwestię integralności dzieła na przykładzie decyzji spadkobierców angielskiego pisarza, którzy usunęli rasistowskie fragmenty z opowiadań o przygodach doktora Dolittle w Afryce.

Ponadto w dyskusji wezmą udział Jarosław Lipszyc, założyciel Wolnych Lektur, i Aleksandra Sekuła, redaktorka naczelna, która była odpowiedzialna za przygotowanie tłumaczenia do publikacji w internetowej bibliotece Wolnych Lektur.

Warto przyjść na spotkanie i poznać proces powstawania tłumaczenia również od tej strony!

Źródło tekstu: http://stl.org.pl/spotkanie-z-jarkiem-westermarkiem/