Teresa Tyszowiecka blasK! została uhonorowana Nagrodą za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w kategorii „tłumaczenie jednego dzieła”. W ten sposób doceniono jej przekład „Afrykańskich korzeni UFO” Anthony’ego Josepha.

Znamy już zwyciężczynię Nagrody za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w kategorii „tłumaczenie jednego dzieła”. Została nią Teresa Tyszowiecka blasK! za tłumaczenie książki Afrykańskie korzenie UFO Anthony’ego Josepha, znakomitego trynidadzkiego poety i pisarza. Ta pozycja została napisana w języku angielskim. Nagroda wynosi 30 tysięcy złotych.

Teresa Tyszowiecka blasK!, która tłumaczyła m.in. książki: Hollywood Charlesa Bukowskiego, Kur zapiał Henry’ego Millera czy Tytańskich graczy Philipa K. Dicka.

„Tłumaczka niezwykle sugestywnie oddaje dziki, transowy rytm oryginału, kapitalnie inscenizując wielobarwny, roztętniony, synkretyczny świat kultury karaibskiej. Tekst oddziałuje na wszystkie zmysły. Zachwyca warstwa brzmieniowa: instrumentacje głoskowe, rymy i rytmy. W rozbrykanym języku przekładu brzmi wyspiarska muzyka, a slangowa polszczyzna okazuje się nieskończenie plastyczna i ujawnia zaskakujące możliwości i zastosowania. Karaibki i Karaibowie – czy to kiler rodem z komiksu fantasy, czy skromny układacz posadzek – są nam bliscy, mimo odmiennej kultury i całkowicie odmiennych losów. Tekst jest czytelny i zrozumiały nawet dla kogoś, kto nigdy nie zetknął się z karaibskim krajobrazem” – tak uzasadniono werdykt.

Nagrodę za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za całokształt twórczości otrzymała Anna Przedpełska-Trzeciakowska, wybitna tłumaczka i znawczyni literatury angielskiej i amerykańskiej. Pisaliśmy o tym na blogu – tutaj.

Nagroda za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego przyznawana jest od 2015 roku w cyklu dwuletnim. Stanowi wyraz szacunku dla sztuki tłumaczenia i zawodu tłumacza, który zasługuje na właściwe uhonorowanie zarówno w wymiarze prestiżowym, jak i finansowym.

Serdecznie gratulujemy obu laureatkom!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/anna-przedpelska-trzeciakowska-oraz-teresa-tyszowiecka-blask-z-nagrodami-za-tworczosc-translatorska-im-tadeusza-boya-zelenskiego/