Chcesz poznać najlepsze smaki Azji? Sięgnij po książkę kucharską „Korea. Nie tylko kimchi”. Jej autorki prowadzą słynną w całej Skandynawii restaurację. Teraz dzielą się przepisami na znakomite potrawy.

Jesteśmy coraz bardziej otwarci na azjatyckie smaki. Wiedzą o tym również wydawcy. Niedawno w naszych księgarniach ukazała się książka kucharska Korea. Nie tylko kimchi. Jej autorki – siostry Byung-Hi Lim i Byung-Soon Lim – razem z mamą i ciotką prowadzą słynną restaurację w szwedzkiej stolicy. Tę pozycję przetłumaczyła Agata Teperek.

Kuchnia koreańska tryska kolorami i jest pełna smaków. Wyróżnia ją ostrość rdzawoczerwonej pasty chili gochujang, grillowane aromaty bulgogi, łagodny smak tofu i mnóstwo subtelnych dodatków, które nadają daniom świeżości i chrupkości – a motywem przewodnim jest oczywiście wszechobecne kimchi. W Korei kimchi to dużo więcej niż tylko jedzenie – to klejnot kultury narodowej, uniwersalne zdrowe danie i część koreańskiej tożsamości. I chociaż nie sposób sobie wyobrazić Korei bez kapusty kiszonej na ostro, to kuchnia tego kraju ma do zaoferowania dużo więcej. Koreańczycy uwielbiają znakomite jedzenie, a rodzina Limów nie jest wyjątkiem. Dwa pokolenia kobiet z dumą kultywują koreańskie tradycje w sztokholmskiej restauracji Arirang. Warto zaznaczyć, że kiedy powstawała w 1975 roku, była to pierwsza tego typu restauracja w Skandynawii, stawiająca sobie za cel serwowanie koreańskich potraw w najlepszym wydaniu. Od tamtego czasu stanowi punkt obowiązkowy na mapie każdego europejskiego smakosza dań z całego globu.

Książka zawiera przepisy zarówno na tradycyjne kimchi z kapusty pekińskiej, papryczek chili i imbiru, jak i wariacje tego dania z rzodkwi, dyni, ostryg, grzybów, korzenia żeń-szeń czy innych warzyw. Trafiły do niej też przepisy na koreańskie domowe „klasyki” (jak tofu, czy yukhoe, czyli koreański tatar).

Warto włączyć nowe azjatyckie smaki do swego menu!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.proszynski.pl/Korea__Nie_tylko_kimchi-p-36986-.html