Niedawno w naszych księgarniach ukazały się „Zjawy”, znakomity dramat Gerharta Hauptmanna. To pierwsze polskie wydanie tego arcydzieła. Autorem tłumaczenia jest Ryszard Wojnakowski.

Gerhart Hauptmann (1862-1946) to wybitny niemiecki dramaturg i powieściopisarz. Zasłynął sztukami teatralnymi w duchu naturalizmu – m.in. Hanusia (1894 r.), Florian Geyer (1895 r.), Biedny Henryk (1902 r.), A Pippa tańczy! (1906 r.), a także prozą – np. Szaleniec Boży, Emanuel Quint (1910), Dróżnik Thiel (1888 r.), czy Kacerz z Soany (1918 r.). Jego utwory odzwierciedlają tragiczną sytuację najniższych warstw społecznych, biedę i głód, a także demoralizację klasy uprzywilejowanych. W późniejszych książkach tematyka obyczajowa łączy się elementami baśniowymi. To właśnie Hauptmann przyczynił się do tego, by na deskach niemieckich teatrów dominowały tendencje naturalistyczne. W 1912 r. Gerhart Hauptmann został uhonorowany Nagrodą Nobla za całokształt twórczości. Tomasz Mann pisał o nim tak:

„W naszych czasach [Gerhart Hauptmann] dowodzi nieśmiertelności sztuki jako naturalnego środka wyrazu, sposobu myślenia odzwierciedlanego za pomocą kształtów i obrazów, które nie mogą pochodzić z tego świata, sztuki jako pierwotnego fenomenu, którego czymś najpewniejszym jest mityczne odradzanie się w tym świecie”.

Z kolei Gunnar Ahlström, szwedzki literaturoznawca, twierdził:

„Tym, co w sposób szczególny wyróżnia Gerharta Hauptmanna, jest jego sposób postrzegania rzeczy – wnikliwie bada i przenika głęboko do wnętrza człowieka. […] W swoich dramatach okazuje się wielkim artystą, co wyraża się poprzez charakterystyczną zwięzłość, do tego stopnia, że widz lub czytelnik jest od początku do końca zaangażowany w akcję jego utworów”.

Do tej pory wiele dzieł Hauptmanna nie zostało przetłumaczonych na język polski. Teraz może się to zmienić za sprawą Wydawnictwa Eperons-Ostrogi z Krakowa. Niedawno jego nakładem ukazał się dramat Tkacze (w tłumaczeniu Gustawa Baumfelda), a jedną z nowości są Zjawy – w tłumaczeniu Ryszarda Wojnakowskiego.

Warto sięgnąć po nieznane dotąd dzieła słynnego noblisty!

Źródło tekstu i grafiki: https://ostrogi.eu/ksiazki/zjawy/