Znamy już tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla. Został nim Abdulrazak Gurnah, wybitny pisarz pochodzący z Zanzibaru, a mieszkający w Wielkiej Brytanii. Jak dotąd jego książki nie są znane na gruncie polskim.

Abdulrazak Gurnah został tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Jest on 118 osobą, która otrzymała to największe literackie wyróżnienie na świecie. Specjaliści z Akademii Szwedzkiej docenili go za „bezkompromisowe i pełne zrozumienia zgłębienie efektów kolonializmu oraz losu uchodźcy w otchłani między kulturami i kontynentami”. Polscy czytelnicy na razie nie mieli okazji przeczytać jego książek.

Abdularazak Gurnah urodził się w 1948 roku na Zanzibarze (Tanzania). 20 lat później wyjechał do Wielkiej Brytanii, na studia. Obecnie jest profesorem literatury postkolonialnej na University of Kent. Dotychczas wydał dziesięć powieści, wszystkie ukazały się w języku angielskim. Największą popularność przyniosła mu książka Paradise (1994 r.), która trafiła między innymi na krótką listę Nagrody Bookera. By the Sea (2001 r.) i Desertion (2005 r.) także znalazły się wśród książek, które otrzymały szansę na nominację do Nagrody Bookera. Laureat mówi, że nie uwierzył w przyznanie mu Nobla, dopóki nie usłyszał werdyktu.

Przyznanie Literackiej Nagrody Nobla twórcy nieznanemu w niektórych krajach sprawia, że jego dzieła doczekują się tłumaczeń na wiele języków. Już niebawem powieści Abdulrazaka Gurnaha z pewnością zawitają i do polskich księgarń! Zatem czekamy na pierwsze tłumaczenia!

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://tvn24.pl/kultura-i-styl/nagroda-nobla-2021-w-dziedzinie-literatury-dla-abdulrazaka-gurnaha-5442775